Vítejte v sekci právní poradny Fair Play Auto!

Buďtě ostražití, nekupujte zajíce v pytli

Před nákupem vozidla

1. Co si ujasnit před nákupem a jak auto vybrat?

Život bez možnosti dopravovat se vozem je dnes jen těžko představitelný. Na pořízení automobilu zpravidla vynakládáme značné částky a doufáme, že nám po jeho koupi bude sloužit co nejdéle a dobře, tedy že bude spolehlivé, bezpečné a že nebude třeba do něj investovat další a další finance. Proto je velice důležité celému procesu výběru a nákupu automobilu věnovat náležitou pozornost. Každá minuta a koruna, kterou při nákupu vozu investujete, Vám v budoucnu může ušetřit hodiny a tisíce.

Zásadní je si hned na počátku ujasnit, jaké jsou vaše požadavky. Měl by být vůz především prostorný, praktický, bezpečný, rychlý nebo krásný? Jak často, v jakém prostředí a na jaké vzdálenosti ho budete užívat? To vše je třeba si uvědomit a přizpůsobit tomu svůj výběr. Naopak chybou může někdy být vyhledávání pouze konkrétního modelu, roku výroby apod. Vašim požadavkům může skvěle odpovídat i úplně jiné vozidlo, než které jste původně zamýšleli koupit. Předsudky vůči jednotlivým značkám vám zajisté výběr také neusnadní.

Dalším velice důležitým krokem jsou finance a stanovení si rozsahu, kolik jste ochotni za auto zaplatit. Je dobré být připraven se částečně přizpůsobit a za auto si připlatit, pokud bude ve skvělém stavu a splňovat všechny vaše požadavky. Naopak je možné na nákupu i ušetřit pokud si uvědomíte, že ne vše, co jste si zprvu naplánovali, budete skutečně potřebovat. Nákup je také možné financovat z cizích zdrojů a auto tak užívat mnohem dříve, než byste na něj našetřili sami.

K procházení nabídky na Fairplay Auto využijte našeho propracovaného Autorádce, ve kterém si můžete nastavit nejrůznější parametry a preference, nebo se zaregistrujte a přihlaste do své Garáže a využívejte i další funkce, jako je sledování historie vašeho vyhledávání. Spoustu dalších cenných informací pak najdete dále v této sekci.

2. Jaké jsou výhody nákupu auta od soukromníků přes Fairplayauto?

Nespornou výhodou nákupu vozu z druhé ruky od soukromníků je především velký výběr a rozmanitost ve všech možných parametrech, především ceně. I v autosalonech najdete pochopitelně velkou nabídku, ale nemůžete si zde vybrat, zda chcete auto staré rok, pět nebo deset let a přizpůsobit tomu tak částku, kterou chcete vynaložit. Navíc v dnešní době platí, že jakmile vyjedete s úplně novým vozem z autosalonu, tak už druhý den jej neprodáte za původní cenu. V autobazarech zase na druhou stranu platíte spolu s cenou ojetého vozu i marži těchto prodejců. Je navíc smutnou skutečností, že některé autobazary občas praktikují nešvary spojené s nákupem ojetých vozů ve velkém a takřka na profesionální úrovni.

Při jednání o koupi vozidla tváří v tvář s majitelem vozidla se dozvíte mnohem více o historii vozidla, jak bylo používáno i o samotném prodejci. Se soukromníkem se můžete domluvit na ceně, náležitostech kupní smlouvy i na tom, jak proběhne přepsání vozidla. Na Fairplay Auto vám pomůžeme nejen s výběrem vozu, ale i se samotným procesem kontroly technického stavu a právních rizik, s financováním a pojištěním vozu a s mnohým dalším. Jde nám o to, aby veškeré obchody proběhly v rámci fair play a aby na konci byl spokojený kupující i prodávající. Ze samotného převodu vozidla si navíc nevezmeme ani korunu.

3. Na co bych měl před nákupem myslet?

Máte-li už vyhlédnutý konkrétní vůz nebo několik favoritů, nepropadejte hned nadšení a nákup neuspěchejte. Vůz není laciná záležitost a pravděpodobně jej nechcete ani za pár týdnů znovu měnit. Zde rozhodně platí, dvakrát měř, jednou řeš. Nákup vozidla z druhé ruky je spojen s mnohými riziky, ale pokud podstoupíte určité kroky, nemusíte se nákupu bát. Některá opatření si budete schopni zabezpečit sami, u jiných je naopak vhodné využít služeb odborníků. Jaké jsou tedy hlavní oblasti při nákupu vozidla, na které byste se měli zaměřit?

 • prověření technického stavu vozidla
 • prověření původu vozidla
 • prověření právních rizik ve vztahu k vozidlu i k osobě prodávajícího
 • možnosti financování nákupu vozidla
 • uzavření kupní smlouvy a přehlášení vozidla
 • povinné pojištění a provoz vozidla

4. Na co se zeptat prodávajícího?

Při schůzce s prodávajícím, ať už za účasti našeho technika nebo bez něj, se rozhodně nezdráhejte pokládat všemožné otázky. Možná ne na vše vám prodávající ochotně či úplně pravdivě odpoví, ale znáte to: „líná huba, holé neštěstí.“

Otázky si promyslete předem. Zeptejte se prodávajícího kdy a od koho vozidlo pořídil, jak často a na jakých silnicích s ním jezdil a zda s ním byl spokojený. Spoustu údajů zjistíte z dokladů k vozidlu, ale optejte se také na opravy a úpravy, které byly na voze provedeny. Zahledejte na internetu a zjistěte si závady, kterými běžně vámi vyhlídnutý model automobilu trpí, a zaměřte se na ně.

Ověřte si, zda má prodávající k vozidlu všechny potřebné doklady, přečtěte si údaje v servisní knížce. Vyžádejte si zkušební jízdu a prověřte si jízdní vlastnosti i funkčnost výbavy (CD přehrávač, topení apod.). Zkontrolujte povinnou výbavu a optejte se, zda vám prodávající k vozu neposkytne např. i zimní pneumatiky či jiné doplňkové vybavení. V neposlední řadě se také ujistěte, zda na vozu nevázne například exekuce či zástavní právo a nezapomeňte na to při sepisování kupní smlouvy.

Má-li k dispozici prodávající určité osvědčení či certifikát o původu či technickém stavu vozidla, nezdráhejte si ověřit i tento. Podívejte se na datum takového dokumentu, ověřte si serióznost toho, kdo jej vydal a např. telefonicky si zkontrolujte, zda prověření tohoto vozidla skutečně provedl.

Jak bylo uvedeno výše, možná prodávající nebude schopný nebo ochotný vám vše zodpovědět. Z jeho reakcí si ale budete moci udělat obrázek o tom, co o vozidle ví a jak se k němu choval.

5. Jaká jsou rizika při koupi ojetého vozidla?

Úskalí při nákupu ojetého vozidla je více, naštěstí jsou způsoby, jak si jednotlivá rizika prověřit a předejít tak následným problémům. V některých případech si vystačíte s běžnou opatrností a důkladnou prohlídkou, v jiných je třeba se obrátit na odborníky, chcete-li mít klidné spaní. Jaké situace tedy mohou například nastat?

 • vozidlo může být kradené a může vám být při policejní kontrole zabaveno
 • vozidlo nemusí být vedené jako kradené v ČR, ale pouze v zahraničí a může vám být zabaveno až při silniční kontrole v zahraničí
 • vozidlo mohlo být "omlazené" zfalšováním roku výroby nebo přetočením kilometrů a má tedy ve skutečnosti více najeto, je více opotřebené a jeho skutečná hodnota je nižší
 • vozidlo může být po vážné havárii, která na něm ovšem byla zamaskována a může být ohrožena bezpečnost tohoto vozidla
 • vozidlo má padělané doklady a může být zatajen jeho původ, stáří apod.
 • vozidlo může být zatíženo exekucí, zástavním právem nebo leasingem a může vám být zabaveno

Ověříte-li si, že vámi vybrané vozidlo je v pořádku, věnujte následně také potřebnou pozornost samotné kupní smlouvě, platebním podmínkám, procesu přehlášení vozidla a následnému pojištění. Na Fairplay Auto najdete služby, které vám pomohou předcházet všem výše zmíněným situacím.

6. CO MI NAPOVÍ, ŽE NĚCO NENÍ V POŘÁDKU?

Jsou určité indicie, které vám mohou napovědět, že vozidlo bylo např. kradené nebo bourané ještě předtím, než kontrolu svěříte odborníkům. Pomoci vám mohou především údaje v dokladech a na samotném vozidle. První takovou indicií může být, pokud vám majitel vozidla odmítá některé z informací poskytnout, nechce vám umožnit prohlídku vozidla, případně se jinak vykrucuje nebo na Vás s prodejem tlačí. V takovém případě doporučujeme od dalšího jednání s tímto prodejcem upustit. Pravdou ovšem je, že mnohdy ani prodejce sám nemusí vědět, že vozidlo již koupil jako bourané nebo kradené od předchozího majitele.

Další nápovědou pak může být podezřele nízká cena v porovnání s obdobnými vozidly nebo nízký počet najetých kilometrů vzhledem ke stáří vozidla. Běžně se s vozidlem ujede 15 až 20 tisíc kilometrů ročně, u vozidel využívaných pro firemní účely to může být i trojnásobek. Dále pokud se neshoduje některý z údajů na vozidle s tím v dokladech, je jisté, že něco není v pořádku.

Kdy ještě byste měli zpozornět?

 • aktuální vlastník podle záznamu v technickém průkazu vlastnil vozidlo pouze přechodnou dobu
 • při prodeji s vámi nejedná přímo vlastník, ale jeho zástupce na základě plné moci
 • prvním záznamem o stavu tachometru je údaj ze stanice technické kontroly v ČR (a tedy jde o jediný dostupný údaj v ČR)

Výše uvedené může napovídat o tom (ačkoli vždy tomu tak být nemusí), že vozidlo pochází z trestné činnosti a mohlo by vám být v budoucnu zabaveno.

7. JAK ZJISTÍM, ŽE VOZIDLO NENÍ KRADENÉ?

V případě koupě kradeného vozidla hrozí, že Vám bude při silniční kontrole jak u nás, tak v zahraničí zabaveno. Proto je vhodné počítat i s tímto rizikem a původ vozu si ověřit spolu s jeho technickým stavem.

Prvním krokem by mělo být zkontrolování Identifikačního čísla vozidla VIN, tedy zda souhlasí číslo uvedené v dokladech vozidla a na samotném vozidle. Číslo VIN se skládá ze 17 znaků a na vozidle je umístěno na několika místech, například na palubní desce pod čelním sklem, kde ho lze přečíst zvenku. Nejspolehlivějším záznamem jsou čísla vyražená přímo v karoserii vozidla. Jejich umístění se však u různých výrobců může lišit. Podezřelý může být i záznam o převodu vozidla následující v krátkém časovém odstupu po jeho první registraci. Můžete ovšem také narazit na vozidlo, které má padělané doklady.

Zda bylo vozidlo ukradeno lze prověřit i v databázi Ministerstva vnitra dostupné zde. Ovšem údaje zde uvedené je nutné brát jako orientační a ne stoprocentně aktuální. Chcete-li pro prověření původu vozidla udělat maximum a mít spolehlivé informace, doporučujeme využít služeb Fairplay Point.

8. NA JAKÉ DOKLADY K VOZIDLU BYCH SE MĚL ZEPTAT?

Ne všechny z následujících dokladů musí nutně mít prodávající k dispozici, ale pokud vám je poskytne, je to dobré znamení:

 • Osvědčení o registraci vozidla - tzv. malý techničák.
 • Technický průkaz - tzv. velký techničák - zpozorněte u duplikátů, které jsou vystavovány např. v případě ztráty. V určitém období byly vystavovány bez údaje o vlastníku, někdy je o ně také žádáno účelově.
 • Servisní knížka - průběžné kontroly svědčí o vztahu majitele k vozidlu. Ne všichni však servisní knížku vedou, případně údaje mohou být zfalšované - lze ověřit telefonátem do jednotlivých servisů.
 • Návod - oceníte jej, zejména má-li vozidlo více pokročilých elektronických funkcí a asistentů.
 • Zelená karta - dokládá pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení.
 • Osvědčení o technické způsobilosti vozidla - vydané stanicí technické kontroly (STK).
 • Osvědčení o měření emisí - jako příloha k technickému průkazu, měří STK nebo samostatná stanice měření emisí. Od roku 2015 se vyznačuje na stejné samolepce jako STK umisťované na registrační značku vozidla.
 • Kupní smlouva - na základě té si také můžete ověřit, že je prodejce skutečným vlastníkem.
 • Certifikáty - osvědčení o původu vozidla apod. - pokud jej má prodejce k dispozici, zkontrolujte si, jak je aktuální, kdo jej vydal a také si ověřte, zda byl skutečně vydán uvedeným poskytovatelem.

Bez malého a velkého techničáku (případně jejich duplikátů) a zelené karty nelze vůz přepsat v registru silničních vozidel na nového majitele.

9. NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI ZÁKLADNÍ PROHLÍDCE VOZIDLA?

V jedné větě na celkovou kondici vozidla a shodu údajů v dokladech a na vozidle. Nebojte se auto důkladně prohlédnout - zvenku, zevnitř, pod koberečky, motor i zavazadlový prostor. Určitě si také vozidlo zkuste nastartovat a vyžádejte si zkušební jízdu. Nejprve dejte prodejci prostor, ať Vás upozorní na všechny vady a nedostatky vozidla a pak si sami překontrolujte, jestli vůz netrpí ještě něčím dalším.

Vozidlo by mělo nastartovat na první pokus a jeho chod by měl být čistý, otáčky by neměly kolísat. Po otočení klíčkem by měli kontrolky zhasínat postupně, nikoliv najednou. Zaposlouchejte se, zda se neozývají divné zvuky jako klapání apod. Vyzkoušejte si jízdu při nižší i vyšší rychlosti, nebojte se motor vytočit do vysokých otáček. Také řazení by mělo být bezproblémové. Otestujte brzdy a zatáčení vozidla na obě strany při plném stočení volantu. Pokud na rovném úseku pustíte za jízdy volant, vozidlo by mělo držet stopu, stejně tak při brždění. O mnohém také vypoví barva a hustota kouře z výfuku.

Prohlédněte si na denním světle lak vozidla, zda nespatříte jasné rozdíly, které by svědčily o přelakování. Prozkoumejte, zda někde nejsou známky po broušení, stopách laku na světlometech, zda všechny spáry jsou stejně velké a zda některý ze šroubů nesvědčí o zjevné manipulaci či výměně. Také gumy by měly být přibližně stejně opotřebené. Motor by měl být čistý, do nádoby s vodou by neměl pronikat olej a naopak (lze poznat, pokud se na víčkách tvoří emulze). Podívejte se také pod koberečky, do kufru a do interiéru, zda vše odpovídá deklarovanému stáří vozidla a zda je vše přibližně stejně opotřebené, či zda zde nejsou zbytky písku a bahna, které by svědčily o předchozím zatopení.

Důležité je zkontrolovat, zda se shodují údaje na všech místech vozidla (vozidlo mohlo být "složené" z více jiných) s údaji v dokladech. Například rok výroby najdete na několika místech, např. na sklech, bezpečnostních pásech či sedadlech. Vozidlo musí mít typový štítek (na sloupku nebo v motorovém prostoru vozidla). Důležitým údajem je Identifikační číslo vozidla VIN skládající se ze 17 znaků. To se musí shodovat na všech částech vozidla i v dokladech. Nejspolehlivější jsou údaje vyražené přímo v karoserii vozidla.

Základní prověření vozidla můžete po zadání kódu VIN provést zde http://new.autotracer.cz. Skutečný rok výroby vozidla si můžete ověřit zasláním SMS ve tvaru VIN + číslo VIN (tedy např. "VIN 12345678901234567") na číslo 901 06. Cena zaslání údaje o roku výroby je 69 Kč.

Vzhledem k tomu, že údaje mohou být pozměněné jak v dokladech, tak na samotném vozidle, doporučujeme nechat si vozidlo prověřit odborníky z Fairplay Point, kteří vám o původu a stavu vozidla vystaví i osvědčení.

10. JAK SI MOHU PROVĚŘIT TECHNICKÝ STAV VOZIDLA, POKUD SI NA TO SÁM NETROUFNU?

Pokud si nejste jistí, kde na vozu hledat různé identifikátory, jak poznat nejrůznější závady či prohlídku zkrátka chcete nechat na profících, využijte služeb Fairpay Point a přizvěte si na schůzku s prodejcem našeho zkušeného technika. Ten s vámi vůz prohlédne i projede v rámci zkušební jízdy, pokud se na ní s prodejcem domluvíte.

Naši technici vám řeknou, co je s vozem v nepořádku či zda závady a opotřebení odpovídají tomu, co tvrdí prodejce. Případně Vás také upozorní na neduhy, kterými ten který vůz běžně trpí. Během rozpravy s technikem se také můžete dozvědět, zda je vámi vybraný vůz vhodný pro zamýšlené používání.

11. CO MUSÍ VOZIDLO SPLŇOVAT PO TECHNICKÉ STRÁNCE?

Slovy zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (zákon č. 56/2001 Sb., v platném znění) lze provozovat pouze takové vozidlo, které je technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

Provozovatel (vlastník zapsaný v registru silničních vozidel, popř. jiná osoba zde jako provozovatel zapsaná) je povinen udržovat vozidlo v řádném technickém stavu podle pokynů pro obsluhu a údržbu stanovených výrobcem. Tento stav je pak oprávněna kontrolovat Policie ČR. Vozidlo je nezpůsobilé, pokud jeho závady ohrožují bezpečnost provozu, pokud poškozuje životní prostředí nad stanovenou míru, pokud na něm byly provedeny neschválené zásahy do identifikátorů a pokud provozovatel stanoveným způsobem neprokáže jeho technický stav.

Vozidlo tedy na silnici nepatří, pokud např. bylo havarované tak, že to může ohrozit bezpečnost jízdy v něm, pokud na něm bylo zfalšováno číslo VIN a dále pokud nemá aktuální osvědčení o technické kontrole a měření emisí.

12. KDE SI MOHU NECHAT PROFESIONÁLNĚ PROVĚŘIT PŮVOD VOZIDLA?

Vynalézavost některých lidí nezná mezí a tak pro Vás může být téměř nemožné se vlastními silami dobrat toho, zda vozidlo skutečně nebylo kradené nebo např. svařené z více automobilů po nehodě. I prodávající nemusí vůbec tušit, že sám byl napálen, když vozidlo před lety kupoval. Nebezpečí je o to větší, pokud vůz pochází z ciziny a k nám byl dovezen.

Chcete-li udělat při nákupu vozidla maximum pro to, abyste se vyhnuly možným rizikům, využijte profesionálních služeb Fairplay Point. Při tzv. prověření původu vozidla se kontroluje několik údajů a to jak samostatně, tak vzájemně, aby se zjistila případná technická manipulace či falšování dokumentů. Při prověření původu vozidla se zkoumají administrativní údaje, měří se tloušťka laku, kontrolují se identifikátory, zjišťují se povrchové a podpovrchové vady a pořizuje se fotodokumentace. Navíc vám o výsledku kontroly bude vystaveno osvědčení.

13. JAKÁ JSOU PRÁVNÍ RIZIKA PŘI KOUPI OJETÉHO VOZIDLA?

Vybrali jste si vůz a nechali si odborníky zkontrolovat jeho technický stav a původ? Výborně. Ovšem to, že vozidlo není kradené, ještě neznamená, že nemohou nastat jiné komplikace. Při nákupu tedy myslete také na:

 • zálohy - rozdělení platby kupní ceny si můžete domluvit ve smlouvě, ale nikdy neplaťte zálohu předem, pokud jste si ještě vozidlo neprohlédli a nesetkali se s prodejcem.
 • plná moc - automobil vám prodává někdo, kdo byl k tomu pověřen vlastníkem na základě plné moci. Vlastníka kontaktujte a vše si ověřte, i tak jde ale o rizikovou situaci - nemusíte vědět, zda hovoříte se skutečným vlastníkem.
 • kupní smlouva - dejte si pozor na vzory či návrhy, které vám byly předloženy. Kupní smlouva na automobil může být uzavřena i ústně, ale rozhodně vám doporučujeme písemnou formu. Smlouvě a předávacímu protokolu je třeba věnovat náležitou pozornost a přizpůsobit je dané situaci.
 • leasing - vlastníkem vozidla je až do úplného splacení leasingová společnost, údajný prodejce tedy do úplného splacení leasingu ani není oprávněn vám vozidlo prodat.
 • zástavní právo - vozidlem je ručeno za splnění určitého dluhu. Pokud dluh není splněn a vozidlo je mezi tím převedeno, můžete o něj přijít bez náhrady. Zda vázne na vozidle zástavní právo bohužel nelze spolehlivě zjistit.
 • exekuce - automobil již může být v soupisu majetku, na nějž je uvalena exekuce, či může exekuční titul vzniknout např. na základě nesplaceného leasingu či jiného dluhu.
 • soudní úschova - o automobilu může být veden soudní spor a tak může být zabaven, dokud soud nerozhodne.
 • společné jmění manželů - pokud do něj automobil spadá, což bude u manželů pravidlem, je potřeba, aby k prodeji dal souhlas i druhý manžel.
 • pojištění - tzv. povinné ručení musí být sjednáno vždy, žádné přechodné lhůty mezi zrušením starého a zřízením nového pojištění neexistují.
 • přepis vozidla v registru - je třeba se s prodávajícím domluvit na přesném postupu a předejít tak komplikovaným až téměř patovým situacím.

Ačkoli ne všechna výše uvedená rizika lze 100% ošetřit, s mnohými vám ovšem pomůže náš právník či vám je prověříme v rámci služby Fairplay Point.

14. JAK ZJISTIT, ŽE VOZIDLO NENÍ V LEASINGU?

Vozidlo je majetkem leasingové společnosti až do úplného splacení leasingu. Po splacení leasingu se vydává osvědčení o ukončení leasingu. V případě, že leasing není dosud splacen, prodávající není skutečným vlastníkem vozu a leasingová společnost se může bránit. Prodej může jednak znemožnit, nebo případ předá exekutorovi, který vozidlo zabaví. Pokud mezi tím zaplatíte domnělému prodejci, může být velmi těžké se domoci svých peněz zpátky. Může se také stát, že vám prodejce ukáže čerstvé osvědčení o ukončení leasingu, ale zamlčí vám dodatek o finančním vyrovnání, který s leasingovou společností uzavřel.

Jednotná evidence vozidel v leasingu bohužel neexistuje. Částečným řešením může být kontrola vozidla (pomocí jeho kódu VIN) u jednotlivých leasingových společností, které někdy zpřístupňují tyto údaje na svých webových stránkách. Těchto společností je u nás ovšem na dvě stě. Případně také můžete využít kontrolu na http://www.cebia.cz/nase-sluzby/check-lease.html (pouze vybrané leasingové společnosti). V každém případě je třeba na toto riziko myslet při sepisování kupní smlouvy a vymezit v ní, že vozidlo netrpí žádnými právními vadami.

Možnost zkontrolovat si skutečného vlastníka automobilu z jeho dokladů nemusí být také vždy spolehlivé, jelikož v určitém období se do technického průkazu zapisoval pouze držitel, nikoliv vlastník, případně se vlastník neuváděl ve vystavených duplikátech technických průkazů.

15. JAK SI PROVĚŘIT, ŽE NA VŮZ NENÍ VEDENA EXEKUCE?

K zahájení exekuce může vést téměř jakýkoliv dluh či nedoplatek původního vlastníka, či lépe řečeno převodce (pokud má např. dluh u leasingové společnosti, není ani pravým vlastníkem vozidla). V takovém případě vám může být vozidlo zabaveno, i pokud jste jej nabyli v dobré víře. Již nařízené a zahájené exekuce lze dohledat v Centrální evidenci exekucí (po registraci a za poplatek) dostupné zde.

KOUPĚ VOZIDLA

16. JAK JEDNAT S PRODÁVAJÍCÍM O CENĚ?

Jednou z velkých výhod nákupu automobilu přes Fairplay Auto je právě možnost jednat o finální ceně - vše záleží na Vás a na prodávajícím. Kupní cena by měla odrážet především skutečný stav automobilu. Porovnejte si pomocí Autorádce podobné nabídky a jejich ceny. Výši kupní ceny ale také může ovlivňovat to, zda vám prodávající poskytl osvědčení o původu vozidla, zda bylo vozidlo pravidelně servisováno či k vozu nabízí doplňkové vybavení - v takovém případě je o něco vyšší cena oprávněná. Nenechte se zlákat pozlátky, ale připlaťte si za věci, které skutečně mají smysl. Naopak zmiňte se o slevě, pokud se během zkušební jízdy přišlo na další závady či nedostatky, než které prodávající uváděl, pokud vy, jako kupující, obstaráte kupní smlouvu a přepis vozidla v registru apod.

Při jednání o ceně se nenechte příliš unášet emocemi a volte raději racionální argumenty. Vše si dobře rozmyslete a nepropadněte ihned nízké kupní ceně, za kterou se mohou skrývat nedostatky.

17. JAK MOHU KOUPI VOZIDLA FINANCOVAT?

Koupě vozidla může být značným výdajem a našetřit vlastní prostředky na celou kupní cenu může chvíli trvat. Často také potřebujeme nový automobil co nejdříve, abychom ho mohli využívat pro své podnikání či aby nám ulehčil život v jiných oblastech. V takových případech lze využít cizích finančních zdrojů. I zde se ovšem vyplatí být na pozoru před příliš "snadnými" půjčkami, nepřiměřenými požadavky na zajištění dluhu či nehoráznými úroky a poplatky.

Možností financování je více - může být částeční či úplné, může jít o formu leasingu či úvěru apod. Ať už jste se pro využití cizích prostředků rozhodli, nebo si teprve chcete zjistit, jaké jsou podmínky a jak by to fungovalo, můžete se obrátit na odborníky z Fairplay Finance, kteří vám s financováním koupě auta pomohou a vše nastaví na míru podle vašich přání a možností.

18. NA CO NEZAPOMENOUT V KUPNÍ SMLOUVĚ?

Zákon nepředepisuje pro kupní smlouvu na movitou věc žádnou zvláštní formu, vše tedy může proběhnou potřesením ruky. Pamatujte ale, že nejlépe se problémy řeší tak, že se jim předchází. Proto se kupní smlouvě věnujte a uzavírejte ji s prodejcem v písemné formě. V určité situaci vám může kupní smlouva dobře posloužit, pokud u sebe nebudete mít ještě technický průkaz při policejní kontrole - i když to záleží na benevolenci kontrolujícího policisty. Ať už její návrh budete předkládat vy nebo prodejce, smlouva má být dohodou stran o právech a povinnostech, které mezi nimi zakládá, proto se nezdráhejte o jejím znění jednat a případně ji upravovat. Ideální je samozřejmě si nechat smlouvu zkontrolovat právníkem. Budete-li využívat některý z volně dostupných vzorů, zkontrolujte si alespoň, zda je aktuální, tedy jestli odkazuje na platný občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.).

V kupní smlouvě náležitě specifikujte obě smluvní strany, údajem navíc nic nezkazíte. Především ale věnujte pozornost identifikaci vozidla - uveďte značku, model a barvu, rok výroby, VIN, SPZ, číslo TP. Nezapomeňte uvést stav najetých kilometrů, podrobný popis stavu vozidla (exteriér i interiér, technický stav) a především jeho závad (technických i pohledových). Dále uveďte výbavu vozidla, zabezpečení a vše, co bude předáno spolu s vozem - doklady, počet klíčů (včetně bezpečnostních), zimní pneumatiky apod. Do smlouvy také začleňte prohlášení prodávajícího, že si od vozu neponechává žádný klíč. Pokud nějaká informace uvedená ve smlouvě neodpovídá skutečnosti, trvejte na jejím přepsání.

Velmi důležité je prohlášení prodávajícího, že na vozu neváznou žádné právní vady, jako např. zástavní právo, exekuce apod. Neopomeňte ale také na způsob a čas úhrady kupní ceny a předání vozidla. Ve smlouvě se s prodávajícím také dohodněte, jak proběhne přehlášení vozidla v registru silničních vozidel.

Pozor si dejte například na formulaci, že vozidlo přejímáte "jak stojí a leží" nebo na rozhodčí doložku, pokud si ji tedy výslovně nepřejete. S návrhem kupní smlouvy či jeho kontrolou vám ochotně pomůže náš právník.

19. CO UVÉST DO PŘEDÁVACÍHO PROTOKOLU?

Do předávacího protokolu uveďte popis vozu a jeho identifikátorů, stav najetých kilometrů, výbavu, popis stavu a vad. Uveďte vše, co je předáváno, především klíče a doklady. Nenechte se zmást řečmi typu "takto se to běžně píše" a věnujte pozornost tomu, zda vše odpovídá skutečnosti. Předávací protokol sepište, pokud si vůz nepřebíráte přímo při podpisu kupní smlouvy (v té by mělo být na tuto situaci pamatováno). Pokud si vůz přebíráte při podpisu kupní smlouvy a ta obsahuje vše výše uvedené, není nutné mít zvlášť ještě předávací protokol.

20. KDY DOCHÁZÍ K PŘEVODU VLASTNICTVÍ?

Vlastníkem vozu se stanete již okamžikem účinnosti kupní smlouvy, což je zpravidla ve chvíli jejího podpisu oběma smluvními stranami. Nemusí jít ale současně i o předání vozidla, záleží na vaší dohodě s prodávajícím (vozidlo vám může předat například až po přepisu vlastníka v registru silničních vozidle). V každém případě žádost o zápis změny vlastníka musíte podat u příslušného úřadu do 10 dnů.

21. KDY DOCHÁZÍ K PŘECHODU NEBEZPEČÍ ŠKODY NA VOZIDLE?

Zatímco vlastnické právo k automobilu nabydete uzavřením kupní smlouvy, nebezpečí škody na Vás přejde až převzetím automobilu. Tyto okamžiky nemusí vždy nastat zároveň, záleží na vaší domluvě s prodávajícím. Okamžik předání vozidla by měla upravovat kupní smlouva, přechod nebezpečí škody na věci řeší občanský zákoník.

22. DOKDY JE NUTNÉ VŮZ PŘEHLÁSIT NA NOVÉHO VLASTNÍKA?

Vůz je nutné přepsat na nového vlastníka do 10 dnů ode dne převodu vlastnického práva, tedy od podpisu kupní smlouvy. Není-li vozidlo včas přepsáno, hrozí jak prodejci tak kupujícímu pokuta až do výše 50 000 Kč. Na odpovědnost za tento přestupek nemá žádný vliv dohoda smluvních stran o tom, kdo přepis obstará.

23. JAK PŘEHLÁSIT VŮZ V REGISTRU SILNIČNÍCH VOZIDEL?

1.1.2015 došlo ke změně zákona o podmínkách provozu na silničních komunikacích (zákon č. 56/2001 Sb., v platném znění) a nově již nelze provést úkon odhlášení vozidla (tzv. polopřevod). Vozidlo je rovnou přepisováno na nového vlastníka.

Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele podává společně dosavadní a nový vlastník (případně ještě společně s provozovatelem, je-li od těchto osob odlišný). Žádost musí být písemná, řádně vyplněna a podpisy na ní musí být úředně ověřeny, případně je na místě ověří příslušný úřad, nebo je možné, aby byl jeden z účastníků zastoupen na základě plné moci s úředně ověřenými podpisy. K žádosti je třeba doložit potřebné dokumenty a zaplatit poplatek 800 Kč, případně i emisní poplatek.

Přepis v registru proběhne okamžitě, vozidlo je zaregistrováno s původní registrační značkou (lze za poplatek změnit). Úřad zapíše nového vlastníka do technického průkazu, odejme původní osvědčení o registraci vozidla a vydá nové. Celý proces je nutné předem promyslet z časového hlediska, jelikož k přepisu musí dojít do 10 dnů od uzavření kupní smlouvy a je také nutné doložit protokol o evidenční kontrole ne starší než 14 dnů. Vzhledem k velké vytíženosti úřadů je vhodné se na návštěvu objednat.

24. CO JE NUTNÉ DOLOŽIT PRO PŘEHLÁŠENÍ VOZIDLA NA NOVÉHO VLASTNÍKA?

Pro zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla na příslušném úřadě budete potřebovat:

 • řádně vyplněnou žádost s úředně ověřenými podpisy. Pokud žádost podává osobně původní i nový vlastník, úřad ověří podpisy na místě, případně je možné využít zastoupení na základě plné moci. Žádost si můžete stáhnout zde.
 • osvědčení o registraci vozidla původního vlastníka
 • technický průkaz
 • protokol o evidenční kontrole ne starší 14 dní vystavený již na nového vlastníka
 • doložení pojištění odpovědnosti za škodu z provozu vozidla, tzv. zelená karta, znějící na nového vlastníka
 • doklady nového vlastníka - fyzická osoba občanský průkaz, podnikatel živnostenský list (popř. koncesní listina apod.), právnická osoba výpis z obchodního rejstříku ne starší 12 měsíců. Podnikatel a právnická osoba dokládají tyto dokumenty v originálu či v ověřené kopii

Má-li být provozovatel odlišný od vlastníka, je třeba doložit i jeho doklady a zajistit souhlas vlastníka. Pokud si přejete vyměnit registrační značku z důvodu převodu do jiného kraje, musíte odevzdat ty původní.

25. KDE VOZIDLO PŘEHLÁSIT NA NOVÉHO VLASTNÍKA?

Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla se podává zásadně u úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má bydliště (popř. místo podnikání u podnikatele nebo sídlo u právnické osoby) původní vlastník. Jinde žádost podat nelze. Příslušný úřad a potřebné informace můžete dohledat zde: http://www.dopravni-inspektoraty.cz

26. KDE LZE ZAJISTIT EVIDENČNÍ KONTROLU?

Evidenční kontrolu vozu lze zajistit u libovolné stanice technické kontroly kdekoli v České republice. Pro úspěšné absolvování budete muset předložit technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla a lékárničku (pozor, nesmí být prošlá). Po evidenční kontrole vám bude vystaven protokol - ten musí znít na jméno a bydliště nového vlastníka (případně název a sídlo) a pro potřeby přepisu vozidla v registru nesmí být starší 14 dnů.

27. KDY SE PLATÍ EMISNÍ POPLATKY?

Může se stát, že při přepsání vozidla na nového majitele budete povinni zaplatit emisní poplatek. Týká se to ovšem pouze již použitých vozidel, které mají být do českého registru poprvé zapsány a dále použitých již zapsaných vozidel, která mají být poprvé přeregistrovány - pokud se tedy máte stát již třetím, čtvrtým atd. vlastníkem, emisní poplatek se Vás netýká. Nejde o pravidelnou daň a u každého vozidla se platí maximálně jednou.

Poplatek se neplatí u vozů, které splňují emisní normu EURO 3 a vyšší. U emisní normy EURO 2 je poplatek 3 000 Kč, u emisní normy EURO 1 je to 5 000 Kč a nesplňuje-li vozidlo žádnou normu, nebo nemá ji zapsánu, poplatek činí 10 000 Kč. Roli hraje stáří vozidla (přelomové roky jsou u těchto tří zpoplatněných kategorií přibližně 2000, 1996 a 1992), ale není to spolehlivý ukazatel. Kterou normu vaše vozidlo splňuje, zjistíte z údajů v technickém průkazu za použití převodní tabulky. Právní úpravu této problematiky lze najít v zákoně o odpadech (zákon č. 185/2001 Sb., v platném znění).

28. CO LZE VYŘEŠIT V ZASTOUPENÍ?

Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele podává společně dosavadní a nový vlastník (případně ještě společně s provozovatelem, je-li od těchto osob odlišný). Oba však mohou zplnomocnit třetí osobu nebo sebe navzájem. Na plné moci musí být úředně ověřený podpis a je vhodné v ní specifikovat, k jakému jednání se uděluje a jaké doklady spolu s ní byly zmocněnci poskytnuty. Ideální je, pokud na tento způsob přepisu vozidla v zastoupení je myšleno již v kupní smlouvě.

29. JAKÉ MOHOU NASTAT KOMPLIKACE V SOUVISLOSTI S PŘEHLÁŠENÍM VOZIDLA V REGISTRU?

V první řadě je nutné si vše dobře naplánovat z časového hlediska tak, aby přepis proběhl do 10 dnů od převodu vlastnického práva k vozu a abyste měli k dispozici čerstvý protokol o evidenční kontrole. Realita na českých úřadech tomu bohužel příliš nenahrává a je třeba se obrnit trpělivostí ve frontách na pořadový lístek. Úřady sice nabízejí možnost online rezervace termínu, ty ale často bývají obsazené na několik dnů dopředu.

Součinnost kupujícího a prodávajícího je nezbytná, žádost totiž podávají společně. Pokud nejdou oba na úřad osobně a jeden z nich je zastoupen, je důležité, aby přepis skutečně proběhl včas podle dohody, jinak hrozí pokuty.

REKLAMACE

30. ZA JAKÉ VADY PRODÁVAJÍCÍ ODPOVÍDÁ?

Prodávající odpovídá za vady, které má vozidlo v okamžiku předání a dále také za vady, které prodávající způsobí porušením své povinnosti. Pokud kupující vadu s vynaložením obvyklé pozornosti musel poznat již při uzavírání smlouvy, pak mu práva z vadného plnění nevznikají. To se ovšem neuplatní, pokud prodávající vadu lstivě zastřel nebo kupujícího výslovně ujistil, že je vůz bez vad. Vůz musí odpovídat jakosti a provedení, které byly smluveny. Je také možné, že auto má vady již při předání, ale ty se projeví až později.

Práva z vadného plnění se pak odvíjí od toho, zda jde o podstatné či nepodstatné porušení smlouvy. Podstatné je takové porušení, kdy prodávajícímu muselo být jasné, že kupující by smlouvu neuzavřel, kdyby o takovém porušení věděl. V takovém případě máte jako kupující právo na dodání nové věci či její opravu (to však často nebude možné), nebo na slevu či můžete odstoupit od smlouvy. Vadu je třeba oznámit včas a bez zbytečného odkladu si také zvolit, které z výše uvedených práv chcete uplatnit. Pokud kupující tuto volbu neprovede včas, má stejná práva, jako by se jednalo o nepodstatné porušení. V těchto případech má pak kupující právo na odstranění vady nebo přiměřenou slevu. Do uplatnění slevy či práva od smlouvy odstoupit může prodávající vady odstranit, ale kupujícímu tím nesmí vzniknout dodatečné náklady. Neodstraní-li prodávající vadu, může kupující požadovat slevu nebo od smlouvy odstoupit.

Vadu je vždy nutné oznámit včas - tedy bez zbytečného odkladu poté, co mohla být při včasné prohlídce a dostatečné péči včas zjištěna. Skryté vady (tedy vady, které vůz již měl, ale mohou se projevit až později) je možné uplatnit nejpozději do dvou let od předání věci. Pokud vůz kupujete od podnikatele, uplatní se odlišná pravidla.

31. JAKÉ MÁM MOŽNOSTI, POKUD ZJISTÍM, ŽE AUTOMOBIL MÁ PŘETOČENÝ TACHOMETR AŽ PO JEHO KOUPI?

Přetáčení tachometrů je u nás bohužel častým jevem. Tím, že se nelegálně pozmění počet najetých kilometrů, se automobil zdánlivě omladí a zvýší se tak jeho prodejní cena. Počet najetých kilometrů, a to především ve městě či na nekvalitních silnicích, značně ovlivňuje životnost automobilu a jeho jednotlivých součástí. Hodnoty, o které je takto snížen celkový počet najetých kilometrů, přitom běžně dosahují desítek, v některých případech i stovek tisíc kilometrů. V první řadě se tedy vyplatí automobily důkladně prověřit za asistence odborníků ještě před koupí.

Pokud však zjistíte, že má Váš automobil má přetočený tachometr až po jeho koupi, ani v této chvíli není ještě vše ztraceno a máte několik možností jak hájit svá práva. Máte-li tedy již od odborníků potvrzeno, že tachometr byl stočený a víte i hodnotu rozdílu, neotálejte a co nejdříve se obraťte na prodávajícího. Tím, že počet najetých kilometrů neodpovídá skutečnosti (a nejlépe i záznamu o počtu najetých kilometrů v kupní smlouvě), neodpovídá ani jakost zakoupeného automobilu jakosti, která byla smluvena. A jelikož nejde o vadu, kterou by bylo možné odstranit, máte jako kupující nárok na přiměřenou slevu z kupní ceny.

Dosahuje-li pak hodnota, o kterou byl tachometr stočen, vysokých čísel, může se jednat o podstatné porušení smlouvy. Podstatné je takové porušení, o kterém muselo být prodávajícímu již při uzavírání smlouvy jasné, že pokud byste věděli o skutečném stavu najetých kilometrů, smlouvu byste vůbec neuzavřeli. V takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit, tedy ji zrušit od počátku a dostat zpět kupní cenu.

Jak z výše uvedeného vyplývá, bude při řešení této situace záležet i na postoji prodávajícího. Ve složitějších případech se zajisté vyplatí obrátit se na advokáta. Přetočení tachometru a následný prodej takového automobilu může i naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu.

32. JAK MOHU UPLATNIT REKLAMACI?

Vadu je třeba oznámit prodávajícímu vždy co nejdříve, jinak hrozí, že soud kupujícímu práva z vadného plnění nepřizná. Prodávající musí uplatnění reklamace kupujícímu potvrdit v písemné podobě. Pro případný spor je vhodné, aby i veškerá další komunikace probíhala písemně, alespoň emailem. Je třeba také uvést právo, které uplatňujete. Pokud se odstranění vady bude řešit opravou, je pak nutné tuto opravu strpět, ale neměli by vám tím vzniknout další náklady.

Je zřejmé, že uplatňování práv z vadného plnění nebude nikdy příjemnou situací. Většinu případů by však mělo jít vyřešit tím, že vám prodávající poskytne přiměřenou slevu, respektive vrátí část kupní ceny. Pokud však s prodávajícím nebude rozumná řeč, nebo se budete cítit vyloženě podvedení, doporučujeme se obrátit na našeho právníka zde: www.maceklegal.cz.

33. JAK MÁM POSTUPOVAT, POKUD PRODÁVAJÍCÍ VADU NEUZNÁVÁ?

Úspěšné uplatnění vad bude vždy záležet z velké míry na přístupu prodávajícího. Pokud prodávající bude vadu zcela odmítat a vy si jí budete jistí, využijte možnosti Fairplay Pointu a nechte si vypracovat znalecký posudek. Jestli posudek přítomnost vady potvrdí, dejte o tom prodejci vědět - jestliže bude rozumný, pokusí se s vámi domluvit na nějakém kompromisu. Pakliže bude stále trvat na svém a vadu zpochybňovat, nezbývá vám než svá práva hájit u soudu. V takovém případě se vám znalecký posudek bude jistě hodit, navíc můžete využít služeb našeho právníka zde: www.maceklegal.cz.

PROVOZ VOZIDLA

35. JAK MUSÍ BÝT VOZIDLO POJIŠTĚNO?

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení, musí být sjednáno vždy, má-li být vozidlo provozováno na silničních komunikacích (dokonce i má-li být jen ponecháno na veřejné komunikaci). Pokud povinné ručení nechcete platit, musíte odevzdat registrační značky a osvědčení o registraci vozidla a na příslušném úřadě podat žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. Žádné přechodné lhůty neexistují a vozidlo by nemělo být bez povinného ručení ani jediný den, jinak vám hrozí značné finanční výdaje.

Pojistnou smlouvu lze uzavřít i v případě, pokud ještě nemáte k dispozici technický průkaz, některé údaje lze doplnit dodatečně (do 15 dnů). Odpovědnost za to, zda vozidlo bylo či nebylo pojištěno, půjde vždy za vámi jako za vlastníkem. To, že vozidlo na Vás ještě nebylo přepsáno v registru, Vás této odpovědnosti nezbaví.

36. CO HROZÍ, POKUD VOZIDLO NEBUDE POJIŠTĚNO?

Pokud nebudete mít sjednáno povinné ručení, hrozí vám hned několik postihů. Předně, není-li vozidlo pojištěno déle jak 14 dní, příslušný úřad vozidlo vyřadí z provozu. Za každý den, kdy vozidlo nebylo pojištěno navíc, budete muset zaplatit České kanceláři pojistitelů příspěvek do garančního fondu. To však povinnost platit pojištění nenahrazuje. Z garančního fondu jsou hrazeny škodní události nekryté pojištěním. Česká kancelář pojistitelů na Vás takto vyplacenou škodu může následně vymáhat. Za provozování vozidla bez povinného ručení vám navíc může být správními úřady uložena pokuta až do výše 40 000 Kč a od policie můžete za nepředložení zelené karty dostat pokutu od 1 500 Kč do 3 000 Kč. Včasné sjednání povinného ručení byste tedy rozhodně neměli podceňovat.

37. KDE SI MOHU POJIŠTĚNÍ OBSTARAT?

Bez povinného ručení se neobejdete. Pokud má vaše vozidlo vyšší hodnotu, doporučujeme sjednat i havarijní a doplňkové pojištění (např. skel). Kolik budete za pojištění platit, se odvíjí od více faktorů, například od objemu motoru vozidla, stáří řidiče i bezeškodného průběhu předchozího pojištění. Liší se i nabídka jednotlivých pojišťoven a jejich přístup ke klientů. Se sjednáním toho správného pojištění dle vašich individuálních požadavků vám pomůžeme ve Fairplay Finance.

38. JAK VOZIDLO ZABEZPEČIT PROTI KRÁDEŽI?

Způsobů jak zabezpečit vozidlo proti krádeži je několik. Záleží na tom, kolik jste ochotni investovat, což se bude většinou odvíjet od ceny samotného vozidla. Jednotlivé způsoby se liší v efektivnosti, vhodného stavu lze však dosáhnout i kombinací různých typů zabezpečení.

Základním způsobem jsou mechanická zabezpečení, která znesnadňují krádež. Jedná se o uzamykání řazení, volantu apod. Další kategorií jsou elektronické prostředky, jako například alarm či imobilizér. První z nich krádež především znepříjemní a zloděje vyplaší, druhý zcela znemožní s vozidlem odjet. Moderní technologie navíc umožňují i komunikaci na dálku, například na mobilní telefon, kdy se dozvíte, že je s vozidlem neoprávněně manipulováno. Jedním z nejvyspělejších a také nejnákladnějších způsobů zajištění jsou satelitní a monitorovací systémy, které umožňují odcizené vozidlo dohledat. Velmi efektivním a cenově dostupným způsobem je pískování či leptání skel, které vůz značně znehodnocuje pro případného zloděje.

Volbu konkrétních zabezpečovacích prvků pro váš vůz konzultujte s odborníky, rádi vám s tím poradíme v rámci služeb Fairplay Point. Vhodným zabezpečením lze také dosáhnout zajímavých slev na pojištění.

39. CO MUSÍ VOZIDLO SPLŇOVAT PRO PROVOZ?

Aby vozidlo mohlo na silnice, musí být technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Provozovatel (vlastník zapsaný v registru silničních vozidel, popř. jiná osoba zde zapsaná) je povinen udržovat vozidlo v řádném technickém stavu podle pokynů pro obsluhu a údržbu stanovených výrobcem. Vozidlo je nezpůsobilé, pokud jeho závady ohrožují bezpečnost provozu, pokud poškozuje životní prostředí nad stanovenou míru, pokud na něm byly provedeny neschválené zásahy do identifikátorů a pokud provozovatel stanoveným způsobem neprokáže jeho technický stav.

Vozidlo tedy na silnici nepatří, pokud např. bylo havarované tak, že to může ohrozit bezpečnost jízdy v něm, pokud na něm bylo zfalšováno číslo VIN a dále pokud nemá aktuální osvědčení o technické kontrole a měření emisí. Abyste se vyhnuli pokutám, je třeba ovšem toho dodržovat mnohem více. Jde především o povinné ručení, povinnou výbavu, dodržování pravidel provozu na silničních komunikacích a střízlivého řidiče za volantem.

40. JAKÁ JE POVINNÁ VÝBAVA VOZIDLA?

Povinnou výbavu pro rok 2015 tvoří:

 • náhradní pojistky
 • náhradní žárovky
 • hever
 • náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky
 • výstražný trojúhelník
 • reflexní vesta
 • lékárnička
 • klíč na matice kol

Zejména u lékárničky je také důležité si zkontrolovat, zda splňuje aktuální požadavky. Jde jednak o složení, ale také například o datum exspirace. Za nekompletní povinnou výbavu vám může být uložena pokuta až 2 000 Kč. Ačkoli není součástí povinné výbavy, je také vhodné sebou vozit formulář záznamu o dopravní nehodě.

41. CO MUSÍM MÍT U SEBE ZA DOKLADY PŘI POLICEJNÍ KONTROLE?

K namátkové kontrole Vás mohou zastavit pouze uniformovaní policisté nebo vojenští policisté. Městský strážník Vás může zastavit pouze před přechodem pro chodce a také v případě, že jste podezřelí ze spáchání dopravního přestupku. Za určitých okolností Vás ale mohou zastavit i jiné osoby (celník ve stejnokroji, účastník dopravní nehody a další).

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb., v platném znění) musí u sebe řidič motorového vozidla mít řidičský průkaz, osvědčení o registraci, zelenou kartu a v případě řidičů starších 60 let také doklad o zdravotní způsobilosti k řízení vozidla. Při podezření ze spáchání přestupku nebo trestného činu po Vás také může být vyžadován občanský průkaz.

Při policejní kontrole je nejlepším postupem zastavit na místě, které policie určí, vypnout motor a stáhnout okénko. Z auta vystupujte, až když k tomu budete vyzvání. Doporučujeme s policisty spolupracovat, ačkoli například k prohlídce vozidla může policista přistoupit jen v případě, že má důvodné podezření, že se v něm nachází pohřešovaní, hledané soby, zbraně a střeliva, omamné látky, věci pocházející z trestné činnosti apod. Dobrovolně však prohlídku můžete umožnit i při běžné namátkové kontrole. Policisté by měli vždy postupovat zdvořile a dbát cti.

42. JAK SE ZACHOVAT PŘI NEHODĚ?

Pokud se vám naneštěstí stane nehoda, jste povinni neprodleně zastavit, zdržet se požití jakéhokoliv alkoholického nápoje či omamné látky, učinit opatření k zabránění vzniku škody osobám nebo věcem a spolupracovat při zjišťování skutkového stavu. Opuštění místa nehody a neposkytnutí pomoci může být kvalifikováno i jako trestný čin.

Mezi další povinnosti pak patří učinění vhodných opatření pro bezpečnost provozu (případně i zastavovat jiná vozidla), označit místo dopravní nehody, prokázat si navzájem totožnost a údaje o vozidle a případně poskytnout první pomoc. Pokud došlo k poškození dopravní komunikace, obecně prospěšného zařízení nebo životního prostředí, je třeba toto neprodleně ohlásit policii.

Pokud nevznikne povinnost ohlásit nehodu policii, je nutné sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který je třeba podepsat a neprodleně odevzdat pojistiteli. Zákon neukládá přesnou formu tohoto záznamu, ale aby nedošlo k opomenutí důležitých údajů, doporučujeme využít tento formulář a ve vozidle jej mít stále s sebou: http://www.mdcr.cz/cs/Silnicni_doprava/zaznam_nehody/zaznam_nehody.htm

43. KDY JE TŘEBA PŘI NEHODĚ VOLAT POLICII?

Při drobnějších nehodách si vystačíte s dalšími účastníky, se kterými sepíšete záznam o dopravní nehodě. V určitých případech je ale vaší povinností jako účastníka nehody policii přivolat. Jde o případ, pokud dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo škoda na některém z vozidel včetně přepravovaných věcí zřejmě převyšuje částku 100 000 Kč. V takové situaci jste dále povinni vyčkat příjezdu policie a zároveň nenarušovat místo nehody, zejména pak nepřemisťovat vozidla (pokud však není třeba vyprostit osobu apod.)

Stejné povinnosti máte i v případě, že dojde ke škodě na majetku třetí osoby, poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace nebo sami s dalšímu účastníky nehody nejste schopni bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

44. JAK PROBÍHÁ ŘEŠENÍ POJISTNÉ UDÁLOSTI?

Pro řešení pojistné události jsou podstatné závěry policie o zavinění dopravní nehody, a pokud ta nehodu neřešila, přihlíží se k záznamu o dopravní nehodě sepsaném samotnými účastníky. Proto si vždy pečlivě zkontrolujte údaje v ní uvedené. Pojistná událost se ohlašuje pojišťovně viníka. Ohlášení bude vždy v zájmu především poškozeného, ale může ji provést i viník. V takovém případě by se měl poškozený obrátit na pojišťovnu viníka s nárokem na náhradu škody. Následně se vám ozve likvidátor dané pojišťovny a sdělí vám další průběh. Počítejte také s prohlídkou vozidla po nehodě technikem pojišťovny, která bude pojistné plnění vyplácet.

45. JAK SE O VOZIDLO STARAT?

Odpověď na tuto otázku by mohla být nekonečná. Přístup se liší od majitele k majiteli - někdo svým vozem prostě jen jezdí, pro jiného je to koníček a chlouba. My pro Vás máme alespoň pár základních tipů, jak se o svůj vůz starat a udržet ho tak v dobrém stavu. Pravidelnou péčí se navíc můžete vyvarovat jednorázovým výdajům na velké opravy.

 • péče o lak - vůz pravidelně myjte, nejlépe ručně a vysokotlakými pistolemi. Po umytí karoserii důkladně vysušte a lak můžete zakonzervovat voskem.
 • pneumatiky - i ty lze ošetřovat prostředky na olejové či silikonové bázi. Pravidelně kontrolujte jejich tlak a hloubku dezénu. Nejen že se tak vyhnete pokutě, ale má to i vliv na jízdní vlastnosti. Přezutí na zimní pneumatiky je samozřejmostí.
 • interiér - i zde je důležité pravidelné čištění palubní desky, volantu i sedaček. Zabráníte tím viditelnému znečištění, které by po dlouhé době už nešlo odstranit, ale jde také o hygienu, jelikož interiér vozu je jedním z míst kde se hromadí nejvíce bakterií a nečistot.
 • motor a pohyblivé části - v tomto případě je potřeba použít speciální přípravky k čištění a vhodné oleje k promazávání, jenž vám zajistí bezproblémový chod. Pokud v této oblasti nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme se poradit s odborníky.
 • autorizované servisy - pravidelné prohlídky a opravy v autorizovaných servisech zaznamenávejte do servisní knížky. Může to mít vliv na cenu vozidla při případném prodeji.

PRODEJ VOZIDLA

46. CO MOHU UDĚLAT PRO ÚSPĚŠNÝ PRODEJ SVÉHO VOZIDLA?

Chcete-li prodat váš vůz přes Fairplay Auto, rádi vám s tím pomůžeme. Co udělat pro to, aby váš inzerát byl atraktivní a našli jste svého kupce?

 • podívejte se na ostatní inzeráty obdobných vozů na Fairplay Auto a stanovte cenu. Zamyslete se, v čem je váš vůz lepší a co naopak jeho cenu sráží. Příliš vysokou cenou můžete potencionální kupce odradit, na druhou stranu vždy můžete při individuálním jednání slevit.
 • vůz umyjte a pěkně nafoťte a podrobně popište. Špatné fotky vám k prodeji rozhodně nepomohou. Nesnažte se zatajit případné vady - zveřejněte i fotografie, na kterých jsou vady patrné a ty, které vidět nejsou, zmiňte v popisu. Při prohlídce vozu na ně ostražitý kupující stejně přijde a vyhnete se tak zbytečným schůzkám či následným tahanicím. Naopak vyzdvihněte doplňkovou výbavu a péči, kterou jste automobilu věnovali.
 • využijte našich Fairplay Auto balíčků a odlište svůj inzerát od ostatních - všimne si ho více lidí a vaše šance na prodej se zvýší.
 • připravte si všechny doklady, ať kupující vidí, jak k prodeji přistupujete - technický průkaz, osvědčení o registraci, zelenou kartu, ale i servisní knížku, návody nebo kupní smlouvu.
 • pořiďte si osvědčení o původu vozidla - to může být pro kupujícího přidanou hodnotou, na základě které se rozhodne právě pro váš vůz.
 • buďte ochotní kupujícími sdělit všechny informace, vůz mu ukázat, umožnit mu zkušební jízdu i přizvání technika

47. KDE MOHU ZAJISTIT PŘEDPRODEJNÍ KONTROLU?

Kupující jistě velice ocení, pokud k vozu bude dostupné osvědčení o původu vozidla. To si můžete zařídit na Fairplay Point a rovnou to uvést ve vašem inzerátu. Kterýkoli zájemce o váš vůz nám pak může zavolat a my mu pravost tohoto osvědčení potvrdíme. Kupující pak bude mít jistotu, že vůz není například kradený, nebo že nemá přetočený tachometr, což je zpravidla jedna z nejčastějších starostí a pochyb při koupi ojetého vozu.

48. JAK S KUPUJÍCÍM JEDNAT O CENĚ?

Na jednání s kupujícím se dobře připravte. Ohledně ceny můžete být flexibilní, ale nepolevujte příliš. Měli byste přesně vědět, proč váš vůz nabízíte právě za takovou cenu a v čem spočívají jeho přednosti. Není pravidlem, že vůz je vždy pravidelně servisovaný a má servisní knížku s kompletnímu údaji - pokud ten váš ano, nezapomeňte to zmínit. Stejně tak uveďte, že jste nechali u Fairplay Point prověřit původ vozidla, máte kompletní dokumentaci, jste prvními majiteli a podobně.

Je třeba si ovšem také uvědomit, že ceny ojetých vozidel každý rok klesají, proto buďte ve svém požadavku na prodejní cenu realističtí. Počítejte s tím, že kupující bude hledat i nedostatky, které na voze nejsou a nemusí ocenit vše, co vy považujete za důležité. Na finální cenu může mít vliv i to, kdo obstará kupní smlouvu či přepis vozidla v registru.

49. NA CO SI DÁT PŘI PRODEJI VOZIDLA POZOR?

Především na seriózního kupujícího. Věnujte dobře pozornost kupní smlouvě a platebním podmínkám. Bez podepsané smlouvy v žádném případě vůz kupujícímu nepředávejte. V kupní smlouvě či v předávacím protokolu popište všechny vady automobilu, nepodepisujte ustanovení jako "vůz je zcela bez vad". Můžete se také domluvit na zálohové platbě. Je důležité celý proces prodeje dobře promyslet, a to především kvůli přepisu automobilu v registru silničních vozidle na nového majitele. Pokud vše necháte na kupujícím a udělíte mu k tomu plnou moc, vystavujete se určitému riziku. Pokud i přes vaší písemnou dohodu (např. v kupní smlouvě) neprovede přepis v zákonné lhůtě, hrozí vám pokuta až ve výši 50 000 Kč. Přepis tak můžete zařídit společně, nebo jej naopak můžete na základě plné moci od kupujícího obstarat vy.

50. JAK POSTUPOVAT, POKUD KUPUJÍCÍ UPLATŇUJE REKLAMACI?

Kupující by měl případnou vadu uplatnit bez zbytečného odkladu od chvíle, co ji mohl zjistit. Skryté vady může uplatnit nejpozději do dvou let od předání vozu. Pokud jste kupujícího neujistili, že je věc bez vad nebo jste vadu lstivě nezastřeli, neodpovídáte za vadu, kterou musel kupující s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy. Kupující také musí uvést, jaké právo z vadného plnění uplatňuje. Při podstatném porušení smlouvy to může být i odstoupení od ní, ve většině případů však půjde o požadavek opravy či přiměřené slevy. Uplatnění práv z vadného plnění musíte kupujícímu písemně potvrdit.

Nedojdete-li k přijatelnému kompromisu a máte-li za to, že vada zde není, požadavek kupujícího je nepřiměřený nebo si vadu způsobil sám, nepodléhejte nátlaku a obraťte se na našeho právníka zde: www.maceklegal.cz.

SMLOUVY KE STAŽENÍ ZDARMA

Smlouvy ke stažení zdarma

Pro stažení smluv musíte být přihlášení, přihlašte se zde