29. 8. 2016

Slovník pojmů – datum výroby, modelový rok a uvedení do provozu

Při koupi ojetiny je často jedním ze zásadních faktorů i rok výroby. Dává to smysl, automobil je stroj který se opotřebovává, takže kromě počtu ujetých kilometrů je stáří další věcí, co kupce zajímá. Jenže to má háček.

Slovník pojmů – datum výroby, modelový rok a uvedení do provozu

Při koupi ojetiny je často  jedním ze zásadních faktorů i rok výroby. Dává to smysl, automobil je stroj který se opotřebovává, takže kromě počtu ujetých kilometrů je stáří další věcí, co kupce zajímá. Jenže to má háček.

U vozu se totiž můžete setkat se třemi různými čísly, které mohou vypadat jako datum výroby. Podle statistik Cebie si dokonce většina lidí myslí, že rok výroby naleznete zakódovaný přímo ve VIN (celá zpráva zde). To ale není pravda.Některé automobilky ve VIN uvádějí tzv. modelový rok, nicméně toto číslo není přesné datum výroby, ošálit vás může dokonce i o rok. Takže s jakými čísly se můžete setkat?

 

Datum výroby – jedná se o skutečné datum výroby, v inzercích se s ním můžete setkat ve formátu měsíc/rok, takže třeba 02/2015.

Modelový rok – dá se chápat jako časové období, ve které se model nabízí v určité specifikaci. Výrobce při změně modelového roku může doplnit drobné prvky výbavy či provést drobné změny (nezaměňovat s faceliftem. Ten probíhá po 3-4 letech a kromě změny výbav zahrnuje i rozsáhlou změnu designu). Ty často přichází po polovině kalendářního roku a vůz nese označení roku následujícího. Takže nyní už se ocitáme v modelovém roce 2017, přesto že je ještě stále srpen roku 2016. A právě modelový rok je číslo, které lze najít zakodované ve VIN vozů některých výrobců.

Datum uvedení do provozu/registrace – jedná se o datum, kdy bylo vozidlo poprvé zaregistrováno. Toto datum ale nemá nic společného s rokem výroby. Proti tomu se může datum uvedení do provozu v extrémech lišit i o několik let.

 

Doufáme, že toto krátké vysvětlení pojmů pomůže při hledání vozu a především jako ochrana před klamání ze strany nepoctivého prodejce.