13. 11. 2015

Pozor na bazary – ověřujte si certifikace

Společnost Cebia je již synonymem pro ověřování historie vozů. Tento kult který kolem ní vznikl ale nemorálně využívají nekalí bazaristé ve svůj prospěch. Nevěřte tomu, že vidíte certifikát a ověřte si ho.

Pozor na bazary – ověřujte si certifikace

Při vyhledávání ojetých vozů v inzercích se často můžete setkat s certifikátem Cebia. Takový inzerát ve vás samozřejmě hned vzbudí pocit důvěry. Prodejce si na své náklady nechá zkontrolovat vůz, aby vám-kupujícímu dal najevo, že nabízí seriozní služby.

A také proč byste měli pochybovat. Bazarů je u nás bezpočet, nepoctivců je většina, proto se ti poctiví potřebují nějak ukázat. Tak to ale bohužel není. Stále více bazaristů si certifikáty Cebie falšuje. On to také není takový problém. Cebia se ale naštěstí brání zneužití svého jména a připravila pro zájemce ověření certifikátů. Na této stránce si můžete zdarma ověřit pravost certifikátu a odhalit podvodný inzerát. Není to ale jediná možnost jak si zdarma ověřit původ vozu.

Ministerstvo dopravy připravilo jednoduchou aplikaci, kde si s pomocí velkého technického průkazu můžete s využitím základních informací ověřit zaznamenávání stavu tachometru stanicí technické kontroly. Na adrese kontrolatachometru.cz stačí vyplnit VIN a číslo posledního protokolu technické prohlídky. Poté vám vyskočí stav tachometru zaznamenaný při každé technické a nebo evidenční kontrole.

Systém to není neprůstřelný – databáze používá data pouze z ČR, takže u dovozových aut se nedostanete dál než k první STK v Čechách. Pokud ale došlo ke stočení kilometrů po této kontrole, máte šanci na to přijít. Buď to uvidíte absolutně jasně, kdy novější hodnota kilometrů bude nižší než ta předchozí, nebo dostanete nápovědu – pokud u stejného majitele během prvních dvou let auto najelo 80 000 km a během dalších dvou už jenom 10 000 km, je to rozhodně varování.

Do styku jste mohli přijít ale i s certifikováním bazarů. Certifikační společnost TÜV-NORD Czech prověřuje bazary a v případě, že vyhoví při prověřování, je jim udělen certifikát. Cílem je opět zkvalitnění trhu s ojetými vozy a oddělení nepoctivých bazaristů od těch poctivých. Zní to pěkně, ale má to svůj malý háček.

Samotná certifikace se zaměřuje na schopnost bazaru zjistit aktuální stav vozu skrze vybavení, proškolený personál atp. Dále ale neověřuje důvěryhodnost bazaru. Zatím tyto certifikáty má pouze několik málo bazarů. Co ale tento certifikát říká je „jsme schopni zjistit jak na tom vůz je, co má za sebou a co vás čeká.“ To v praxi ale bazaru nijak nezabrání ty samé prostředky použít k zamaskování stavu vozu a napálení zákazníka. Takže pokud vybíráte vůz v certifikovaném bazaru – buďte i tak ostražití.