13. 3. 2018

Odhalte nástrahy obchodníků s ojetými vozy! Pomůže certifikát

Přetočený tachometr, bourané nebo dokonce kradené auto. To jsou pasti, které na zákazníky líčí někteří nepoctiví prodejci ojetých aut. Pokud jste i vy zatoužili po změně a vybíráte nový ojetý vůz, měli byste pečlivě zvážit, u koho nakoupíte. Záruku férového obchodu najdete u prověřených bazarů.

Odhalte nástrahy obchodníků s ojetými vozy! Pomůže certifikát

Štěstí přeje připraveným

Při výběru nového ojetého auta vám může pomoct malá příprava. Je například dobré si předem zjistit, za jaké ceny se obvykle daný typ vozu prodává. To si můžete ověřit třeba pomocí nabídek soukromých prodejců nebo konkurenčních autosalonů.

Když už máte vůz vyhlédnutý, věnuje pozornost uváděnému stavu vozidla. Bývá totiž podhodnocován, čímž se prodejce snaží zbavit zodpovědnosti za případné skryté vady. Obchodníka je tedy dobré si důkladně prověřit. Zda skutečně patří mezi férové hráče na trhu s prodejem motorových vozidel, prozradí například certifikátem od FPA

Ten zaručuje, že naše vozidla v sekci e-showroom jsou prohlédnuté zkušeným teamem mechaniků a inzerujeme skutečný technický stav vozu. Včetně protokolu k nahlédnutí.

Vůz si nechte přivézt 

Pokud si auto vybíráte na dálku a nakupujete přes e-shop, můžete si nechat vůz přivézt k prohlédnutí. Renomovaní obchodníci tuto službu nabízí standardně. Nebo můžete využít služeb zprostředkovatele.  

“Ve spolupráci s naším dalším obchodním partnerem, přivezeme vozidlo na přání, ze všech státu Evropské unie. Pokud si zákazník vybral auto u jiného prodejce, tak mu pomůžeme s prohlídkou vozu a určení technického stavu vozu a minimalizaci rizik spojených s koupí vozu”, dodává CEO Fairplayauto.cz Pavel Zeman. 

Když máte vybráno, prověřeno a jste spokojeni, zbývá za nové auto jen zaplatit. Opět je dobré si předem promyslet, jak auto chcete financovat.  

Vyjednávání se vyplatí 

Pokud vám část peněz chybí, můžete si vypomoct například nějakou formou splátek. Počítejte ale s tím, že v takovém případě se konečná cena vozu prodraží. Prodejci většinou požadují také akontaci, tedy platbu předem, kterou můžete pokrýt vaším starým automobilem na protiúčet, vlastní hotovostí anebo kombinací obojího. Zpravidla ale platí, že sami byste své staré auto prodali za vyšší částku, než vám bazar uzná jako protihodnotu. 


Nabídka úvěrových produktů pak je vskutku široká. Můžete vybírat například mezi:

  1. úvěrem (auto je hned vaše),
  2. leasingem (bude vaše až po úplném zaplacení),
  3. v případě právnických osob i operativním leasingem („pronájem“ vozu na předem určený čas).

Prodejce vám také pravděpodobně nabídne možnost financování zprostředkovaného přímo autobazarem. A tady byste měli být obzvlášť obezřetní. Některé bazary nabízí nejen nevýhodné úvěry, ale i další služby, které buď nepotřebujete, anebo byste je jinde sjednali s daleko lepšími podmínkami.

Často se stává, že se prodejce snaží zákazníka dostat pod tlak přesvědčováním, že mu může pouze dnes poskytnout akční slevu. Kupující pak nemá dostatek času a klidu si návrh smlouvy řádně pročíst, aby všemu porozuměl.

Pozor si dejte i při vyjednávání. První nabídka prodejce zpravidla nebývá výhodná. Zkuste tedy trvat na lepších podmínkách.

Pokud se rozhodnete zakoupit ojeté auto na splátky, nikdy nic nepodepisujte bez důkladného seznámení se se všemi podmínkami. Bude-li vám cokoliv nejasné, ptejte se. Jestliže vám nebude poskytnuta jasná odpověď, raději si vyberte jiný bazar. A úplně nejlépe uděláte, pokud si půjčku vyřídíte v klidu doma, třeba na Zonky.cz.