8. 12. 2015

Od tyče až po GPS – nenechte si ukrást auto!

Zloději jsou stále vynalézavější a pokud se váš vůz zalíbí profíkovi v tomto oboru, přijdete o něj. Jako majitel vozu ale máte bezpočet možností jak svůj vůz ochránit před těmi méně šikovnými a organizovanými zloději.

Od tyče až po GPS – nenechte si ukrást auto!

Zabezpečení vozů lze rozdělit do následujících skupin – mechanické imobilizéry (tyče na volant, zámky řadicí páky atp.), elektronické imobilizéry (montované výrobcem vozu, tajná tlačítka), prostředky které mají zloděje odradit (pískování VIN na skla, vylepení štítků ochranného systému nebo obyčejná blikající žárovička, alarmy) a systémy které mají zabránit krádeži v jejím průběhu (sledování vozu, komunikace s majitelem přes pager nebo telefon).

Pokud máte dražší vůz, je dobré si ho proti krádeži zabezpečit a to hned několika způsoby. Ale smiřte se s tím, že i při nejlepším stupni ochrany o vůz můžete přijít, pokud si ho vyhlédne opravdový profesionál. Jsou to nemalé investice, část z nich se vám ale může vrátit na slevě z havarijního pojištění. Z jakých druhů zabezpečení je možné vybírat?

 

Mechanické imobilizéry

Jsou to nejjednodušší a nejlevnější prvky ochrany, zároveň ale i nejnespolehlivější. Jejich aplikace má význam u levnějších vozů (např. zámek řadicí páky), ale např.  tyč na volant nemá smysl vůbec. Tyč lze rozlomit nebo „nový majitel“ přeřízne volant, který následně vymění. 

Další nevýhoda těchto imobilizérů je v nekomfortním užívání. Kdo měl ve svém voze starší systém zamykání řadicí páky ví, o čem je řeč. Pokud pravidelně zapomínáte na uzamčenou páku a přijdete na to až v momentu kdy se snažíte po nastartování zařadit 1. stupeň, téměř jistě přestanete páku zamykat. Podobně s tyčemi na volant. Navíc i v případě zamčené páky může zloděj auto odtlačit se sešlápnutou spojkou.

 

Elektronické imobilizéry

Už sami výrobci montují imobilizéry do svých vozů. Pokud nemáte správný klíč, auto vám nedovolí nastartovat tím, že odpojí zapalování, dodávku paliva, nebo nedovolí spustit startér. Ale už trochu zkušenější zloděj je schopný vyzrát na základní imobilizéry automobilek, Octavii nebo Golfa se stářím přes deset let dnes ukradne kdejaký začátečník.

Existují ale i další možnosti – dodatečně montované imobilizéry s čipem, nebo tzv. tajná tlačítka, která musíte zmáčknout aby se podařilo nastartovat.

Největší problém tajného tlačítka je, že ho zloděj najde. Ono těch „tajných“ míst ve voze není tolik a člověk, který už nějaké to auto ukradl ví kam kouknout. Náš tip je tedy využít např. neúplné výbavy vašeho vozu – pokud máte místo některých tlačítek pro vybavenější vozy záslepky, schovejte tlačítko za ně. Sežeňte si např. tlačítko vypnutí ESP (pokud váš vůz ESP nemá) a nechte si instalovat tajné tlačítko pod něj. Zloděje pravděpodobně nenapadne, že musí startovat s „vypnutým ESP“.

 

Odrazení zloděje

Nejlepší způsob ochrany je prevence. Zastrašte zloděje, znesnadněte mu práci nebo dejte najevo, že váš vůz je lepší vynechat. Už jenom samolepkami alarmu nebo falešnou blikající žárovičkou zastrašíte ty největší amatéry.

Pro organizovanější zloděje je ale třeba většího divadla. Využijte možností vypískování VIN na skla. Není to drahé a zloděj takové auto může použít tak na krátkou projížďku nebo náhradní díly. Pokud by chtěl vozu změnit identitu, musel by vyměnit všechna okna a to ho nejspíše odradí. Nevyužívejte ale levnějšího leptání. To si můžete sice udělat doma za pár stovek, ale leptané číslo jde na rozdíl od pískovaného rozleštit.

Rozšířené jsou i alarmy, ty levnější se ale neustále spouštějí, takže budete buď neustále nervozní, nebo za chvíli otupíte a bude vám takový alarm k ničemu. Zkušený zloděj s ním navíc nebude mít problém.

Proti vniknutí do vozu oknem můžete použít i ochranné folie, díky kterým je sklo mnohem obtížnější rozbít. Dále také neukazujte zloději čím jste chráněni. Pokud máte skle vylepenou nálepku jiného systému než používáte, zloděj může během dobývání do vozu znejistit a krádež v průběhu přerušit.

 

Dohledání vozu

Když se zloděj do vozu dostane, popřípadě s ním odjede, je tu stále řešení. Na trhu jsou systémy, které s vámi mohou komunikovat při vniknutí do vozu, na telefon vám tedy může přijít zpráva o místě proniknutí do vozu (např. dveře spolujezdce), souřadnice a čas.

Vůz je možné sledovat i za pohybu, přes radiové vysílače a GPS. Ty se vzájemně doplňují, jelikož vysílače nejsou tak přesné, ale GPS potřebuje neustálý kontakt s družicemi, takže vůz v podzemních garážích byste nenašli.

 

Na trhu je spousta možností jak svůj vůz zabezpečit v několika fázích od odrazení zloděje po dohledání již ukradeného vozu. Bohužel ale i při použití těch nejlepších systémů můžete být obětí zloděje – třeba takového, kterého zajímá navigace, airbagy, nebo pouze zapomenutá peněženka.