13. 11. 2015

Miniseriál o nákupu ojetiny, díl 1. - správný výběr vozu

Už je to tady – váš starý vůz dosloužil, omrzel vás, chcete či potřebujete změnu, nebo dokonce jde o váš úplně první vůz. Zvláště v posledním z případů je třeba dát si pozor na spoustu pastí které vás čekají. Od těch běžných (triky bazaristů, stáčení kilometrů atp.) po ty které se neřeší tak často a jsou především na vaší straně (výběr vozu a následná péče). V prvním dílu tohoto miniseriálu se zaměříme na jednu z těch méně zjevnějších problematik a to výběr vozu.

Miniseriál o nákupu ojetiny, díl 1. - správný výběr vozu

Zní to jednoduše – vybrat si auto. Najít vůz jednoduché je, vybrat dobrý vůz je ale něco jiného. Než začnete vůz hledat, zvažte následující:

  • Využití vozu – kdo potřebuje vozit pětičlennou rodinu a má rozpočet na jeden vůz, nejspíše ho nebudou zajímat čtyřdveřové sedany, sportovní kupé už vůbec ne. Stejně tak pokud najezdíte ročně 100 000 kilometrů, je nesmysl mít ve voze benzinový šestiválec. První věc tedy je k čemu budete vůz potřebovat a jakým způsobem ho budete využívat.
 
  • Roční nájezd – jak je výše zmíněno, roli hrají i vámi najeté kilometry. Myslete na náklady které vás mohou potkat během doby používání vozu. V případě, že kupujete turbodiesel se 150 000km na počítadle, plánujete mít vůz např. 3 roky a zdolat s ním dalších 150 000km, připravte si finance na nové turbodmychadlo, s velkou pravděpodobností výměnu vstřikovačů a opravu čerpadla. Pokud máte automat, připočtěte preventivní výměnu olejové náplně (výrobci ji nenařizují, ale vzhledem k citlivosti automatických převodovek na čistotu oleje a případných nákladů na opravu je lepší preventivně olej měnit).

 

  • Diesel/benzín – věčná otázka. Celkem úzce souvisí i s předchozím bodem. V úvahu neberte pouze spotřebu a cenu paliv. Opět zvažte jaké náklady bude vzhledem ke kilometrům motor vyžadovat. Zde je plus na straně benzinových agregátů. Oproti dieselům se z nich v průběhu let a přibývajících kilometrů (většinou) nestává díra na peníze. Pokud se poohlížíte i po alternativních palivech (např. LPG), je lepší volit už tovární verze těchto pohonů. I lepší přestavby po letech provozu začínají mít problémy se spolehlivostí, což je dané jiným způsobem namáhání a opotřebovávání motoru při provozu na toto palivo. Nápomocné mohou být i online kalkulačky, které vám prozradí za jak dlouho se vám vrátí nákup vozu s dieselovým motorem. Ovšem pouze ve vztahu k pořizovací ceně a spotřebě.

 

Výběr jste si zúžili. Máte už přesnou představu o voze který byste chtěli, už se chystáte zamířit do bazaru nebo na inzertní web. Pokud ale chcete mít jistotu, že jste udělali vše pro výběr nejlepšího vozu, pozastavte se ještě nad těmito body:

  • Informace o voze – některé vozy jsou s námi už několik desetiletí, slaví miliony prodaných kusů a prodávají se už v x-té generaci. Ale ani ti nejlepší výrobci nedokážou vyrobit vůz bez chronických potíží. Takové problémy mají všechny vozy, logicky má ale každý model a každý motor jiné. Jedna z nejzásadnějších věcí při výběru vozu je tedy zjištění co největšího množství informací o voze. Hledejte nejčastější závady, ceny dílů, ale také ostatní okolnosti které vás mohou odradit, např. oblíbenost vozu mezi zloději, náchylnost ke stáčení kilometrů atp. Toto hledání může být časově náročné, ale může se vyplatit.
 
  • Nenáročnost výběrunebuďte zbytečně nároční. Jistě máte představu o výbavě, barvě vozu, typu pohonu atd., ujasněte si ale opravdové priority. Pokud kvůli svým požadavkům budete zahazovat jeden inzerát za druhým zvyšujete tím možnost, že vám brzy dojde trpělivost a vezmete první odpovídající vůz. Bez ohledu na to, že jeho technický stav může pokulhávat.
 
  • Připravte si finanční rezervu – pokud máte připravených 250 000 kč, nekupujte si vůz za 245 000 kč. Krom výdajů za administrativu vás může čekat např. koupě dálniční známky, přezutí pneumatik, ale především nečekané výdaje..

 

Nebojte se tedy věnovat dostatek času přípravě a promyšlení koupě vozu ještě před samotnou cestou k prodejci. Těchto pár jednoduchých rad vás může správně navést a ušetřit problémy s neuváženým nákupem ojetiny. Ostatně nákup vozu je hned po bydlení největší investicí.

 

příštím díle se zaměříme na hledání konkrétního vozu, co můžete čekat při nákupu od soukromé osoby a co naopak při koupi v bazaru.