4. 7. 2018

Jedete na dovolenou vlastním autem? Přečtěte si pár tipů, na co nezapomenout.

Pro někoho je dovolená autem po vlastní ose noční můrou, pro někoho vítaným dobrodružstvím. Aby se z příjemného zážitku nestal horor, je dobré před výjezdem pamatovat na několik věcí.

Jedete na dovolenou vlastním autem? Přečtěte si pár tipů, na co nezapomenout.

Kam letos na dovolenou? To je otázka, kterou každoročně řeší snad každý z nás. Zvolit si cíl cesty v rámci Evropy a absolvovat ji vlastním automobilem má své kouzlo. Naplánovat cestu prstem po mapě však nestačí. Je třeba brát na vědomí mnoho dalších důležitých věcí. Připravili jsme pro vás stručný seznam toho nejdůležitějšího, co je třeba důkladně promyslet a zajistit, než se vydáte na samotnou cestu osobním autem.

Seznam věcí, které zkontrolovat před dovolenou autem

1. Zvládne moje auto ujet naráz tisíce kilometrů?

I když svému jen pár let starému vozu důvěřujete, je dobré nechat ho před takovou cestou prohlédnout zkušeným automechanikem, který dovede odhalit i začínající potíže a otestuje důležité komponenty.

 

2. Uvezu vše potřebné aneb auto není nafukovací

Na dlouhou cestu potřebujete hodně zavazadel, to je logické. Předně je třeba zabalit jen ty důležité věci. Pokud váš vůz nedisponuje potřebným objemem zavazadelníku ani na ty opravdu nutné věci, je dobré zvážit možnost zakoupení střešního boxu či nosiče zavazadel na tažné zařízení.

 

3. Pokud jedete s přívěsem

Jízda s přívěsem vyžaduje výrazně obezřetnější jízdu, proto je dobré, si ji předem někde vyzkoušet, o couvání ani nemluvě. Dobře vybírejte přípojné vozidlo, aby vyhovovalo jak technickým možnostem automobilu, tak vašemu řidičskému oprávnění. Dodatečná zpětná zrcátka též přijdou vhod.

 

4. Kde se platí poplatky a mýtné?

Konečně se dostáváme k vlastní cestě. Tu je třeba naplánovat s ohledem na všechny zpoplatněné úseky silnic. Kde se platí mýto, kde postačí dálniční známka, se dozvíte například na této stránce.

Rovněž dejte pozor na omezení vjezdu do některých velkoměst a nutnost mít na čelním skle vylepenou příslušnou ekologickou známku. Rozhodně se vyplatí podívat na dopravní uzavírky, které nám mohou zkřížit cestu a nepříjemně nám ji prodloužit.

 

5. Palivo

Zjistěte si ceny pohonných hmot, v některých zemích tankování vyjde výrazně dráž než jinde. Vlastníte-li automobil na LPG či CNG, doporučujeme si vytvořit mapu čerpacích stanic, s čím vám může pomoci i nějaká aplikace v chytrém telefonu, která obsahuje databázi příslušných stanic, umí vás k nim dovést a sdělí vám třeba i cenu a otevírací dobu.

 

6. Dopravní předpisy se liší

V každé zemi platí trochu jiná pravidla provozu na pozemních komunikacích. Napříč Evropou jsou drobné odlišnosti např. v rychlostních limitech, v předepsané hloubce vzorku u pneumatik, v povinné výbavě vozidla či mírně jiná pravidla pro jízdu jako takovou. Zvláštní pozornost věnujte alkoholu za volantem. Předpisy jsou v zemích Evropy většinou benevolentnější než u nás, přesto si raději zjistěte, třeba zde, konkrétní hodnoty.

O rychlostních limitech v Evropě se dočtete například na této stránce.

Informace o povinné výbavě vozidla naleznete v těchto aktualitách.

Jedno však platí všude – vyvarujte se dopravních přestupků, pokuty za některé prohřešky jsou až astronomické.

 

7. Když dojde na nehodu

Je to nepříjemné, ale může se to stát. Vaše standardní pojistka nemusí krýt všechna rizika a nemusí zahrnovat asistenční službu pro případ nepojízdného vozu jak z důvodu nehody, tak poruchy. Vše si jde připojistit, proto před odjezdem navštivte svou pojišťovnu a optejte se třeba na úrazové připojištění posádky automobilu.

 

8. Krabička poslední záchrany

Když už je nejhůř přichází ke slovu tzv. KáPéZetka. I když moderní svět přináší mnohé, jistota je jistota. Mějte v mobilu offline mapu, kterou v případě výpadku GPS signálu nebo internetu lze použít jako atlas. Jistotu najdete také v papírové mapě daného státu.
Dále je dobré mít s sebou nějakou hotovost v tamní nebo globální měně, telefonní číslo na českou ambasádu a powerbanka na dobíjení mobilu se také hodí.

 

Mějte na paměti, že je dobré si cestu naplánovat s rozvahou, nikam při jízdě nespěchat a dopřát si pravidelné odpočinkové zastávky. Nezapomínejte, že sama cesta je součástí dovolené. Dodržujte pitný režim a u vašeho vozu kalkulujte s vyšší spotřebou vlivem většího zatížení.

Šťastnou cestu a mnoho krásných zážitků.

 

Doporučujeme naše partnery:  Zahajujeme spolupráci s INTER CARS, sítí kvalitních autoservisů. Zeptejte se v našem chatu dole na slevu 5% na náhradní díly.