12. 10. 2016

Jak odhalit bazaristu v soukromé inzerci?

Pokud čtete tento článek, tak je velice pravděpodobné, že jste na nás narazili při hledání v soukromé inzerci. To znamená, že nechcete hledat mezi bazary, jenže to není tak jednoduché. Bazaristi a další profesionální prodejci totiž rádi svoje inzeráty maskují jako soukromé. Proč?

Jak odhalit bazaristu v soukromé inzerci?

Důvodů je mnoho, jeden z nich je vyšší důvěryhodnost takového inzerátu. Že se jedná o bazar poznáte až když dorazíte na místo. Jenže to už je šance na prodej vyšší, protože vám se nechce domů s prázdnou.

Na to my si ale dáváme pozor a naší inzerci pečlivě kontrolujeme. A to znamená, že máme několik užitečných tipů, jak v inzerci zpozorovat profesionála, který se vydává za soukromníka. Můžete se tak díky několika jednoduchým tipům vyhnout zbytečné cestě přes celou republiku. Na co se tedy v inzerátu zaměřit?

 

Nadpis inzerátu

U nás máme pro přehlednost jasně daný formát nadpisu inzerátu. Na jiných portálech může být prodávající autorem velké části názvu inzerátu. Takže kromě značky a modelu můžete zadat výkon, motor, nebo další popisky. A zde právě bazaristi vystupují. Chtějí vás totiž zaujmout na malém prostoru, takže často používají velká písmena, vykřičníky, zkratky a zhuštěné informace.

Podobný příběh je to i v detailním popisu vozu. Vykřičníky jsou tu už několikrát za sebou, objevují se i fráze „TOP stav“ atp. Tohle samozřejmě není jasný ukazatel, ale způsob takového vyjadřování může napovědět, že prodejce nemusí být soukromník.

 

Fotografie

Fotografie toho dokážou prozradit hodně. Nejdříve ale zaujme styl jakým jsou focené. Vypadají fotky profesionálně, nebo jako by člověk fotil vůz poprvé a na mobilní telefon? Pokud člověk fotí auta pravidelně, je to na fotografiích vidět, vyšší kvalita potom jen utvrdí v dojmu. Samozřejmě se může jednat stále o soukromníka, který si dává záležet, ale je to další nápověda.

Co ale dokáže spolehlivě bazaristu prozradit je stahovací visačka na klíčích. Najděte si fotku kde jsou klíče a koukejte po nich. Pokud je na visačce jakákoliv identifikace vozu – třeba RZ, popis atp., jedná se s největší pravděpodobností o bazaristu. Pokud by se jednalo o firemní vůz, byla by visačka klasická, ale ne velká stahovací nebo spínací. Pokud něco takového na fotkách uvidíte, můžete inzerát rovnou zavřít.

Další věcí jsou papírové „koberečky“, které můžete na fotkách vidět. Bazaristi je používají, aby čerstvě umytý vůz neušpinili botami, takže na zem dají papírové krytí. To je další ukazatel, protože tohle přece žádný soukromník neudělá.

A na konec zjevná věc – pozadí. Pokud je vůz focen v bazaru a vidíte to, je jasno. Bazaristé také fotí na pěkných místech ve svém okolí, ta se ale opakují, takže můžete vídat více aktuálních inzerátů focených na jednom místě jedním prodejcem.

 

Formát RZ

U fotografií se ještě zdržíme. Na nich totiž vidíte, zda-li a jakou má vůz registrační značku. V inzerci se občas objeví vozy s manipulační značkou, která je opět ukazatelem na profesionálního prodejce. Poznáte je podle zelené barvy písma a rozdílného formátu – písmeno, mezera a čtyři číslice, případně může být jedna číslice ještě za písmenem. Neplést ale s veteránskými značkami, které jako jediné mají písmeno „V“.

 

Informace v inzerátu

I zde se profesionálové dokáží odhalit. Pokud se ještě vrátíme k detailům vozu a vynecháme vykřičníky, může se prodejce „prokecnout“ ještě garancí kilometrů. Pokud tohle magické zaklínadlo v popisu najdete a zároveň vůz není u prvního majitele, je to pravděpodobně bazar. No řekněte, vy byste jako soukromá osoba poskytovali garanci kilometrů na ojetý vůz?

Další věcí je možnost financování. Další heslo používané bazaristy. Ano, i soukromý majitel může mít možnost vám financování nabídnout pokud ve finančnictví podniká, ale opět se jedná o ukazatel, zvláště v kombinaci s předchozím heslem.

Za pozornost stojí i datum technické kontroly. Pokud v inzerátu vidíte, že vůz má čerstvou technickou a původ v jiné zemi, co to může znamenat? Správně, odpověď za zlatého bludišťáka je dovozce.

 

Nový vůz s málo kilometry

Není jich málo – vozů ani ne rok starých s pár sty/tisíci kilometry a na prodej. Může se stát, že se majiteli vůz nelíbil a s velkou ztrátou vůz hned prodává, větší šance ale je, že jako soukromník se aspoň v inzerátu tváří přímo autosalon. Ale na druhou stranu – autosalon vám to nebude zatloukat do telefonu.