16. 4. 2018

Co možná nevíte o… Díl 1. - Turbodmychadlo

Náš miniseriál vám přináší stručně pojaté zajímavosti a postřehy ze světa automobilů. V prvním díle se zaměřujeme na turbodmychadla.

Co možná nevíte o… Díl 1. - Turbodmychadlo

Zjednodušeně řečeno, jedná se o technicky složité zařízení, které je roztáčeno výfukovými plyny a tím je schopno nasát a stlačit čistý vzduch, který pak pod tlakem vpustí do válců motoru a umožní spálit větší množství pohonných hmot. Komponenty turba jsou vystaveny velkým tlakům a extrémním teplotám či jejich rozdílům, proto jejich výrobu zvládá jen několik výrobců na světě. Jaké že zajímavosti se turbodmychadel týkají?

 

1) Turbodmychadlo dosahuje i přes 200 000 ot/min-1

Ne, nespletli jsme se v jednotkách ani řádech. I v běžných automobilech dosahují turbodmychadla takových otáček. Nutno však podotknout, že se tak děje pouze špičkově, při běžné jízdě lze hovořit spíše o řádu desítek tisíc otáček za minutu.

 

2) Na spálení kilogramu paliva je potřeba přes 14 kilogramů vzduchu

Opravdu! Na dokonalé spálení cca jednoho litru paliva spotřebujete cca 14 kilogramů vzduchu. Jedná se o tzv. stechiometrický poměr a je to opravdu nepředstavitelná hodnota.

 

3) Turbo může mít natáčecí lopatky

I při tak obrovských otáčkách a teplotách, kterým je turbodmychadlo vystaveno, může být konstrukčně vybaveno proměnnou geometrií lopatek. Jedná se o na preciznost velmi náročný mechanismus, dokáže však dobře regulovat množství dodávaného vzduchu, proto se této možnosti stále více a více využívá.