25. 1. 2016

8 tipů jak vybrat dobrý servis

Pokud jako většina majitelů ojetých vozů vyhledáváte nezávislé servisy, není volba servisu jednoduchá. Pochybných garážníků je všude plno, za to spolehlivý a dobrý servis se hledá těžko. Není ale radno výběr dobrého servisu zanedbat, může vás to stát další peníze navíc. Přinášíme proto pár rad jak vybrat dobrý servis.

8 tipů jak vybrat dobrý servis

Pokud jako většina majitelů ojetých vozů vyhledáváte nezávislé servisy, není volba servisu jednoduchá. Pochybných garážníků je všude plno, za to spolehlivý a dobrý servis se hledá těžko. Není ale radno výběr dobrého servisu zanedbat, může vás to stát další peníze navíc. Přinášíme proto pár rad jak vybrat dobrý servis.

 

1. Cena

Nevybírejte z nejlevnějších. U servisů to platí jako všude, nízká cena se musí někde projevit. Proto je nejvhodnější vyhledávat nějaký zlatý střed. Ceny se týká i melouchaření. Pokud máte málo financí na opravy a kamaráda mechanika, láká to. Opět vás to ale může vyjít dráž – jednak u kamaráda si nejspíš nemůžete nic reklamovat a potom tím riskujete i vztahy se svým okolím.

 

2. Čistota servisu

Důležitý je také vzhled servisu. Pokud budete v pěkném, čistém a organizovaném prostředí, můžete si udělat obrázek o majiteli/vedoucím servisu. Na druhou stranu, pokud budou mít mechanici zamaštěné montérky a po dílně budou poházené díly z vozů které odjely před půl rokem, dá se očekávat že vám v autě nechají nářadí (bohužel na nevhodných místech jako třeba motor), v horším případě zapomenou dotáhnout šrouby apod. Do takového servisu se budete pravděpodobně vracet pouze kvůli reklamaci.

 

3. Přístup personálu

Každý jistě bude potěšen, když přijede do servisu a bude mu nabídnuto lehké občerstvení v podobě kávy a vody, personál bude příjemný a vstřícný. Přístup servisu vám sice nemusí tolik prozradit o samotné kvalitě provedených služeb, ale aspoň víte, že zde mají k zákazníkovi respekt.

 

4. Opravit, ne vyměnit

Dnes je běžná praxe, že se poškozené díly okamžitě mění. Špatný (nebo vypočítavý?) servisák vám nabídne výměnu dílu, i když lze během pár minut opravit. Samozřejmě, servisy vydělávají na dílech a práci, dobrý servis si ale chce své klienty držet spokojené. Proto se držte servisu, kde upřednostní opravu dílu před jeho výměnou.

 

5. Certifikáty, partneři

Když v servisu budete, porozhlédněte se po zdech. Hledejte různé certifikáty o školeních, případně partnery servisu. Pokud uvidíte, že je personál servisu řádně proškolený, může vám nabídnout určitě lepší služby než nějaký majitel garáže se zvedákem., stejně tak pokud uvidíte mezi partnery nějaká seriozní jména.

 

6. Kontrola vozu

Moc se to nedělá, ale dobrý servis by vám měl auto zkontrolovat, než se na něm začne pracovat. Takže pokud si dáte vůz do servisu na výměnu oleje a jste upozorněni na stav brzd a čepů, pravděpodobně se jedná o seriozní servis, který nezanedbává své služby. Nebo v druhém případě, se na vás pokoušejí vydělat. Proto si udržujte povědomí o svém voze a nenechte se dotlačit k opravám, které nejsou nutné.

 

7. Zakázkový list

Seriozní servis vám automaticky vystavuje zakázkový list. V zakázkovém listu musí být vaše kontaktní údaje, identifikační údaje vozu, stav palivoměru, počítadla kilometrů a odhadovaná cena za provedené služby. Tuto cenu nesmí servis překročit o více než 10% z celkové ceny. Pokud to bude více, musí vás servis kontaktovat a projednat navýšení ceny. Předcházíte tím relativně častému jevu, kdy necháte v servisu auto na úkon za 5 000 kč, ale když přijedete, z dálky na vás mechanik mává papírem s dvojnásobným číslem.

 

8. Reference

Nejúčinnější způsob hledání servisů. Pokud ve svém okolí slyšíte chválu na nějaký servis, je to rozhodně jeden z nejlepších způsobů filtrace od těch špatných. Proto při vyhledávání využijte svého okolí a ptejte se. Normální sice je, že na jeden servis se sejde několik protichůdných názorů a každý může mít blízko k pravdě, ale i přesto může pozitivní hodnocení pomoct při hledání toho servisu, který vám bude vyhovovat.

 

Je opravdu malá možnost, že najdete nezávislý servis, který by splňoval všechny tyto body, ale podle těchto rad se můžete dobrat k servisu, který nejen že udrží vaše auto pojízdné, ale udrží i jeho hodnotu.