16. 11. 2017

7 věcí, bez kterých se v autě přes zimu neobejdete

Přichází zima a s ní nekonečné škrábání oken, odhazování sněhu, rozmrazování zámků a vybitých autobaterií. Pojďte se s námi podívat na základní seznam toho, co by ve vaší výbavě rozhodně chybět nemělo!

7 věcí, bez kterých se v autě přes zimu neobejdete

1)      Zateplená škrabka na sklo

Kdo někdy provozoval auto v zimě ví, že se dá v nouzi oškrabat téměř čímkoliv – třeba i kreditkou. Po této zkušenosti většinou následuje cesta přímo na benzinku pro opravdovou škrabku. Těch je na trhu obrovské množství, ale za zmínku stojí jeden konkrétní druh: škrabka se zateplením. Neocenitelný pomocník, ze kterého vám už nikdy nebudou mrznout ruce při odstraňování ledové krusty ze skel. Zateplenou škrabku na sklo můžete koupit napříkald ZDE.

Jistá tuzemská automobilka se sloganem „Simply clever“ tvrdojíšně umisťuje škrabku na sklo do dvířek krytky nádrže, a nikdy tento skvělý nápad u nových modelů nezapomenou vyzdvihnout. Je mezi vámi někdo, kdo ji používá tak, jak si to Simply clever automobilka vysnila, tj. nasednu do auta, otevřu nádrž, vystoupím, brodím se sněhem pro krytku, oškrabu auto, vrátím krytku do víčka, zavřu, nasednu, jedu; nebo ji máte prostě hozenou tam, odkud jste ji vzali naposled - ve dveřích řidiče?:) Dejte nám vědět!

2)      Smetáček

Smetáček se dá sehnat kombinovaný se škrabkou – tedy pokud chcete oželet zateplení škrabky. Smetáček se hodí jen na jednu, jedinou věc - ometání auta od napadaného sněhu, což se bez nástroje dělá jen těžko (respektive, rukáv bundy můžete použít vždy, ale doma vás za to nepochválí). A nezapomínejte – automobil musí na silnici náležitě očištěný. Policisté rádi staví automobily, které mají odhrnutý jen průzor ve skle a jejichž řidič s myšlenkou „ono to stejně za chvíli opadá“ ohrožuje ostatní na silnici.

3)      Lopatka

Může se to zdát úsměvné, ale lopatka se hodí, i pokud nebydlíte právě v Krkonoších. Stačí, aby v ulici, kde parkujete, projeli párkrát za noc silničáři, a ráno máte u auta půl metru vysokou, přimrzlou sněhovou hromádku, se kterou se musíte nějak popasovat. Není nic horšího, než se brodit cestou tam a zpět do sklepa pro lopatu, každý den při sněžení. Lopatku na sníh do auta můžete koupit ZDE.

4)      Rozmrazovací sprej zámků a oken

Rozmrazovací sprej oceníte přibližně 2x za zimu, ale věřte, že za něj budete rádi. Zejména pokud je váš automobil náchylný k přimrzání a nedá se rozmrazit jiným způsobem. Rozmrazovač zámků vytěsňuje vodu a vlhkost a během několika vteřin zámek zprovozní. Stejným způsobem působí i na rám dveří. Rozmrazovací sprej zámků je tedy nutné nosit jako jediný ze seznamu u sebe – v autě vám příliš nápomocný nebude :)

Dále existuje celá škála rozmrazovacích sprejů na námrazy oken – stačí nastříkat na námrazu, minutu počkat a stáhnout led škrabkou.

5)      Řetězy

Ruku na srdce – kdo z vás v autě vozí řetězy, a kdo z vás je umí bez zaváhání nasadit? Řetězy jsou rutina pro lidi, kteří bydlí v horách nebo horských oblastech, ale „běžný řidič“ s nimi přijde do styku jen málokdy. Řetězy se typicky doporučují, pokud jedete na dovolenou na hory a zejména, pokud je vaše chata ve vyšší nadmořské výšce. Nespoléhejte na zimní obutí, AWD nebo 4x4, na namrzlé vozovce ve stoupání se bez řetězů zkrátka nepohnete. Návod, jak řetězy lehce nasadit, je níže, ale platí – practice makes perfect!

6)      Startovací kabely

Pro kabely platí podobná míra užití jako pro řetězy nebo rozmrazovací sprej, ale hodí se vždy. Zejména, pokud je vaše autobaterie starší, nebo náchylná na vybití vlivem nižších teplot. Jak připojit kabely? Lehce:

  • Červená je + (kladný kabel)
  • Černá je – (záporný kabel)
  • První připojíme červený kabel na + pól vybitého akumulátoru, pak na + pól nabitého akumulátoru
  • Jako druhý připojujeme černý kabel v opačném pořadí – na minus pól nabitého akumulátoru, a druhý konec na tzv. ukostřené místo, tedy ne na minus pól vybitého akumulátoru, ale např. na blok motoru, nebo jinou kovovou část auta.
  • Nastartujeme motor dárce, pak příjemce.
  • Odpojte černý kabel, pak červený
  • Motor nechte běžet alespoň 20min, nebo najeďte cca 10 km a baterii dobijte.