Recenze vozu

Ford Mustang

Ford Mustang
Spolehivost
9
Praktičnost
6
Prostornost
8
Jízdní vlastnosti
6
Jízdní komfort
8
Provozní náklady
8
Náhradní díly
6
Výkon motoru
10
Spotřeba
7
Zavazadlový prostor
6

Popis recenze

Kdo by ho neznal – Mustang se už na počátku výroby (1964) stal ikonou tzv. pony cars, neboli silné (americké) vozy s motory V8, pohonem zadních kol a sportovnější povahou. Co se designu týká, i dnes jsou mustangy první generace jedny nejkrásnějších vozů. Při pohledu na ně na Vás dýchá jejich charakter a při poslechu motoru se málokterému nadšenci nerozklepou kolena.

Druhá generace taková ale bohužel nebyla. Ropná krize donutila ubrat na výkonu, emisní opatření přidala na váze a ani design nebyl tak vydařený. V nepovedeném designu Ford pokračovat i se třetí a čtvrtou generací. Pátá generace ale přinesla výraznou změnu. V roce 2005 se design podstatně zmodernizoval, ale zároveň silně odkazoval na první generaci a mělo to úspěch.

Proto zájemce o ojetého Mustanga bude vyhledávat nejčastěji tento model vyráběný v letech 2005-2014. I přesto, že se u nás Mustang oficiálně nenabízel, je jich na trhu ojetin dostatek a to ve všech verzích. Na výběr máte ze šestiválců 3,7 a 4,0l a osmiválců 4,6 a 5,0l ve verzích GT. Další relativně rozšířená verze Shelby GT500 používá motory o obsazích 5,4 a 5,8 litru, se vším všudy výkonové rozpětí od 157kW (4,0 V6) po 494kW (5,8 V8). Vybere si zde opravdu každý.

Mustang má ale i své mouchy. Když pomineme laciný interier, jsou to především jízdní vlastnosti. Jednoduchý podvozek je stavěný na rovné americké silnice a plavné tempo. Rozhodně se nejedná o závodní náčiní (pokud se bavíme o verzích s nižžím/středním výkonem) a je třeba k němu takto přistupovat. Pohon zadních kol, jednoduchý podvozek a vysoký výkon dokáží udělat z Mustanga v rukou nezkušeného řidiče nebezpečnou zbraň.

Pokud ale chcete vůz na popojíždění krajinou za doprovodu uvolněného bublání osmiválce, udivené výrazy kolemjdoucích ve městech a sem tam nějaký ten kontrolovaný drift za dobrou cenu, nemůžete zvolit lépe. Odměnou za jednoduchou a robustní techniku Vám bude spolehlivost, která u takto výkonných vozů není běžná.

Silné stránky vozu

Cena, spolehlivost, image a charakter vozu, design

Slabé stránky vozu

Slabší jízdní vlastnosti, zpracování může působit laciněji