Recenze vozu

Audi A4

Audi A4
Spolehivost
8
Praktičnost
8
Prostornost
8
Jízdní vlastnosti
10
Jízdní komfort
9
Provozní náklady
7
Náhradní díly
8
Výkon motoru
10
Spotřeba
7
Zavazadlový prostor
7

Popis recenze

Audi A4 v roce 1994 nahradila velice úspěšný model 80. Jako předchůdce nabídne výborné jízdní vlastnosti (s těžšími motory má ale sklony k nedotáčivosti), kvalitní zpracování a pocit premiové značky. První generace je i dnes zajímavá pro zájemce o levnou Audi . Nabízí spolehlivé a krom 1,6 74kW silné motory. Pozor ale na nedostatek spojení s až moc dobrou spolehlivostí – motor 1,9 TDi je velice oblíbený pro stáčení kilometrů.

Ideální volbou je přeplňovaná 1,8 110kW a 132kW. Jedná se o spolehlivou motorizaci, která nabídne dynamické svezení a zároveň přijatelnou spotřebu. Větší šestiválce mají sice kultivovanější chod a lehce sportovnější zvukový doprovod, ale za cenu vyšší spotřeby. Diesely Vás na druhou stranu spotřebou neurazí, ale jak stojí výše – 1,9 TDi je častý objekt stáčení, 2,5 TDi V6 zase trpí silným turboefektem.
Druhá generace si ponechala důležité motory – 1,9 TDi (nyní modernizované PD) a 1,8 T ve třech výkonových variantách, přibyly nové benzinové i dieselové dvoulitry, těm se ale vyhýbejte. Benzinové nenabídnou dynamiku odpovídající spotřebě, dieselové zase trpí poruchovostí. A koho spotřeba netrápí, může se poohlížet po ještě větších 3,0V6, nebo rovnou 4,2 V8 ve výborných verzích RS. Ty nabídnou úžasný zážitek z jízdy, ale jejich provoz samozřejmě není za hubičku.

Z první generace si ta druhá vzala všechny své klady, ale i nějaký ten zápor. Například nedostatek prostoru pro cestující, to bylo ale vyřešeno příchodem třetí generace v roce 2008. Vyřešena byla i poruchovost turbodieselů 2,0 TDi. Dieselová nabídka je nyní řešena různými výkonovými stupni 2,0 a 3,0 TDi, oba dva mají systém vstřikování CR, které nemá stejné potíže jako předchozí PD, dieselové motory už nepředstavují takovou hrozbu vysokých nákladů na opravy.

Silné stránky vozu

Výborné jízdní vlastnosti, kvalita zpracování a spolehlivost, výborný pohon všech kol quattro, úsporné motory a antikorozní ochrana, velký výběr motorů

Slabé stránky vozu

Stísněnost v interiéru (vyřešeno třetí generací), nekultivovanost chodu a turboefekt dieselu 2,5 V6 TDi, vyšší ceny servisu a náhradních dílů, zvýšený zájem zlodějů