Recenze vozu

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat
Spolehivost
9
Praktičnost
9
Prostornost
9
Jízdní vlastnosti
8
Jízdní komfort
10
Provozní náklady
8
Náhradní díly
10
Výkon motoru
9
Spotřeba
8
Zavazadlový prostor
10

Popis recenze

Passat má svou tradici sahající až do roku 1973. Vůz to byl vždy populární, takže není divu že v provozu lze potkat zástupce všech aktuálních generací v hojném počtu. Je i relativně bezproblémový, jedna z mála typických „nemocí“ Passatu je slabá přední náprava, která pod vahou těžších motorů dlouho nevydržela. Tato závada se objevovala i u příbuzné Škody Superb, výrobce ji vyřešil montáží odolnějších materiálů.

Zájemci o starší Passat (generace B5) lze doporučit z benzínových motorů 1,8 T 110kW. Spolehlivý motor, který nabídne lepší dynamiku a nižší spotřebu než šestiválcový 2,8. Když diesel, tak jen dobře servisovaný 2,5 TDi. Tento pětiválec dokáže nabídnout spolehlivost pouze při řádné péči, při jejímž zanedbání selhává vodní čerpadlo a následně proniká chladicí kapalina do oleje. Možné by bylo doporučit i kultovní 1,9 TDi 81kW, ale bohužel s jeho věkem a spolehlivostí je velmi náchylný na stáčení kilometrů.

Novější B7 také nabízí motor 1,9 TDi, ale již PD (čerpadlo-tryska). Motor je to také spolehlivý, takže pokud do svého Passata nepotřebujete vyloženého tahouna, bát se ho nemusíte. Problémové jsou ale 2,0 TDi, a to v obou výkonových verzích. Jsou náchylné především na praskání hlav válců, turbodmychadla atd.

U benzinových motorů nemůžete sáhnout vedle. I nejmenší 1,4 TSi je schopná s velkým vozem hýbat více než obstojně, náš tip jde ale opět za objemem 1,8. Pro vyložené „rychlíky“ jsou v nabídce ještě šestiválce 3,2 a 3,6. Ty nabídnou výbornou dynamiku, ale sportovce z Passatu neudělají. Auto je s nimi velice nedotáčivé, takže největší opodstatnění mají tyto motory na dálnici.

Silné stránky vozu

Prostor, kvalita zpracování, spolehlivost, jízdní vlastnosti, dostupnost náhradních dílů a velký výběr motorů, dostupnost ojetin.

Slabé stránky vozu

Citlivá přední náprava, problémové motory 2,0 TDI-PD.